Forum Dive Trek Group

PADI/EFR - PADI odmawia - tylko mnie takie cos trafi³o ?

Piotr B - 29-01-2008, 12:52
Temat postu: PADI odmawia - tylko mnie takie cos trafi³o ?
Witam
Taka sytuacja
W Colona center w Sharm od 26.10.2006 do 28.10 robilem AOWD i dry suita.
Dosta³em trenera i materia³y PADI, pop³ywalismy - by³o fajnie. Zda³em i zap³aci³em za szkolenie i niestety pozostawi³em sprawe wyslania papierow trenerowi [mial wkleic fajne zdjecie]
Niestety przez 15 miesiecy nic nie przyszlo z PADI wiec zaczalem poszukiwania
Oto stanowisko PADI
"Drogi Piotrze
Dziêkujê za skontaktowanie siê z PADI w sprawie nieotrzymanych certyfikatów PADI Advanced Open Water Diver oraz PADI Dry Suit Diver. Niestety, tym razem nie bêdziemy mogli ich wystawiæ.
PADI mo¿e wystawiæ certyfikacje jedynie aktualnym cz³onkom PADI. Wed³ug naszych danych, Viliam xxx nie by³ Cz³onkiem PADI w trakcie trwania Twoich kursów. W chwili obecnej usi³ujê nawi±zaæ kontakt z Villiamem w celu wyja¶nienia, jak mog³o doj¶æ do zaistnienia takiej sytuacji.
Chcia³bym prosiæ Ciê o kierowanie wszelkich pytañ w tej sprawie do Twojego instruktora oraz centrum nurkowego, w którym odby³e¶ szkolenie, gdy¿ s± to osoby, które powinny udzieliæ wyja¶nieñ w tej kwestii. Byæ mo¿e Viliam jest tak¿e instruktorem innej organizacji i bêdzie móg³ przez ni± wystawiæ twoje certyfikaty.
Wiem, ¿e nie jest to dobra wiadomo¶æ i szczerze przepraszam za wszelkie niedogodno¶ci zaistnia³e z tego powodu. W razie jakichkolwiek pytañ, proszê o kontakt."

I pls powiedzcie czy to nie wyglada na zrzut ?
Czy kogos takie cos tez trafi³o ?
Jaka jest mozliwosc weryfikacji centrum i szkolenia przez kursanta ?
Jakies pomys³y ?
Piotr
[/stream]
Mania - 29-01-2008, 13:19
Temat postu:
A to ladna historia......

Mania
Dorota i Wojtek - 29-01-2008, 13:29
Temat postu:
Piotr B napisa³/a:
Czy kogos takie cos tez trafi³o ?


Tak. Wielokrotnie.

Piotr B napisa³/a:
Jaka jest mozliwosc weryfikacji centrum i szkolenia przez kursanta ?


Zawsze, ka¿dy kurs rozpoczynamy od zweryfikowania uprawnieñ instruktora.

Zasadniczo, to sam instruktor powinien zrobiæ pierwszy:
Dzieñ dobry nazywam siê tak i tak, oto moje uprawnienia instruktorskie oraz dowód ubezpieczenia OC/NW. Proszê ¿eby¶ oceni³ moje zajêcia z Tob± wysy³aj±c opiniê do dzia³u kontroli jako¶ci w mojej organizacji - tutaj podaje adres dzia³u. W wypadku instruktora PADI i prowadzonych kursów specjalizacyjnych, szkoleniowiec powinien przedstawiæ oprócz certyfikatów zwi±zanych z danym szkoleniem, przedstawiæ certyfikat "g³ówny" na którym znajduje siê dowód odnowienia cz³onkostwa w PADI, a co za tym idzie mo¿liwo¶æ prowadzenia kursów koñcz±cych siê wydaniem certyfikatu przez PADI.

Je¿eli instruktor tego nie zrobi, to prosimy go o to zanim rozpoczniemy zajêcia.

PIC - "koperta" potwierdzaj±ca zakoñczenie szkolenia i bêd±ca podstaw± do wydania certyfikatu powinna znale¼æ siê w Twoich rêkach od razu po kursie. Jedynym powodem dla którego mog³a zostaæ u instruktora jest nieop³acenie kursu przez Ciebie.
To przykre, ale wiêkszo¶æ spó¼niaj±cych siê certyfikatów wydawanych przez PADI, trafia do nas tak pó¼no nie dlatego, ¿e "tak d³ugo to trwa", ale dlatego, ¿e instruktor/centrum zaniedbuje czasu wysy³ki (proces certyfikacji opisali¶my swego czasu bardzo szczegó³owo -na miejscu w PADI trwa to mniej ni¿ 10 dni, certyfikat powinien do nas trafiæ najpó¼niej w miesi±c od wys³ania - czyli w 20-27 dni od daty ukoñczenia kursu)

Weryfikacja centrum odbywa siê dok³adnie na tej samej zasadzie - dodatkowo w wypadku Centrum po³o¿onego poza granic± (planujemy wyjazd/wczasy itp.) poprosi³bym o przes³anie takich danych jeszcze w czasie planowania.


Z punktu widzenia PADI wszystko zosta³o przeprowadzone poprawnie. Zak³adaj±, ¿e "sprawdzi³e¶" instruktora przed kursem, a nie napisa³e¶ opinii, bo np. nie mia³e¶ ochoty. Skoro zdecydowa³e¶ siê na takie szkolenie, to niewiele mog± zrobiæ...
Szkolenie przeprowadzi³ instruktor nie bêd±cy cz³onkiem PADI, wiêc niezale¿nie od wszystkiego PADI nie ma podstaw do wydania certyfikatu.


Wiem, ¿e mój post ma nieco moralizatorski ton, ale nie bardzo wiem jak pomóc tym, którzy ci±gle pope³niaj± b³êdy poprzedników. Id±c na kurs gdzie ryzykuj± zdrowiem i ¿yciem, zak³adaj±, ¿e wszystko bêdzie super, bo przecie¿ Jacek i Wacek te¿ tak robili i s± zadowoleni... a ¿e instruktor nie by³ instruktorem...



No dobra - co mo¿na zrobiæ:
-spróbowa³bym skontaktowaæ siê z baz± (je¿eli by³a to Colona w Sharm, mo¿e Dorota, bêdzie mog³a "wyczuæ" sytuacjê?), ale nie liczy³bym specjalnie na cokolwiek - certyfikat wystawia instruktor, wiêc centrum mo¿e powiedzieæ "skontaktuj siê z instruktorem" (pomijam kwestiê tego, ¿e centrum wiedzia³o lub nie o tym kogo zatrudnia - to inna sprawa), ale skoro zap³aci³e¶ za kurs bazie, a nie instruktorowi, to mo¿e chocia¿ jakie¶ za do¶æ uczynienie z tego powodu?
-szukanie instruktora, to kwestia wzglêdna, bo wstecznie nie wystawi Ci uprawnieñ, wiêc co najwy¿ej mo¿esz próbowaæ siê z nim dogadaæ na zasadzie wystaw mi uprawnienia w organizacji, w której faktycznie szkolisz, ale z do¶wiadczenia (równie¿ polskiego) sprawa ma raczej ma³e szanse powodzenia - skoro szkoli³ Ciê maj±c ¶wiadomo¶æ tego, ¿e nie mo¿e, to po tak d³ugim czasie mo¿e mieæ to w nosie du¿o g³êbiej...

Generalnie kiepsko - nie ma siê na kogo poskar¿yæ i nie specjalnie jest jak odzyskaæ to co najistotniejsze czyli certyfikaty.

Odezwij siê na PW lub wojtek@divetrek.com.pl albo telefonicznie 601 510 150 - mam jeszcze kilka "po¶rednich" pomys³ów.


Przykro mi, ¿e spotka³a Ciê taka historia, niestety niewiele wiêcej (ni¿ napisa³em) mogê zrobiæ.

Wojtek
midzik - 29-01-2008, 14:31
Temat postu:
Dorota i Wojtek napisa³/a:

... przedstawiæ certyfikat "g³ówny" na którym znajduje siê dowód odnowienia cz³onkostwa w PADI, a co za tym idzie mo¿liwo¶æ prowadzenia kursów koñcz±cych siê wydaniem certyfikatu przez PADI.


W praktyce wygl±da to tak, ¿e na certyfikacie instruktora z aktywnym statusem nauczycielskim naklejona jest naklejka z logo i napisem PADI 2008 (w tym roku), poni¿ej na tej naklejce trochê mniejszymi literami napisane jest: TEACHING STATUS. Jeszcze ni¿ej mniejszymi literkami jest napisane: Expires 31 Dec.2008

Jak naklejka jest nie z tego roku, znaczy siê instruktor raczej "formalnie" do szkolenia w danym roku siê nie nadaje.


W podobnej jak wy¿ej opisana sytuacji znalaz³a siê kole¿anka z kursem PADI Rescue Diver. Jej przypadek zakoñczy³ siê ostatecznie tym, ¿e instruktor (Polak) ostatecznie odnowi³ uprawnienia i "formalnie" zakoñczy³ ten kurs, wysy³aj±c PIC.

Wiêc mo¿e i Twój przypadek zakoñczy siê szczê¶liwie, czego jako instruktor Ci ¿yczê, no i oczywi¶cie, oby jak najszybciej.



Pzdr

Mirek
Piotr Kardasz - 29-01-2008, 17:25
Temat postu:
>ale skoro zap³aci³e¶ za kurs bazie, a nie instruktorowi, to mo¿e chocia¿ jakie¶ za do¶æ uczynienie z tego powodu?

a czy nie po to wyberia sie zaufane centrum zeby nie bylo takich problemow?
Moim zdaniem to colona powinna "postawic" kolejny kurs. Bo to chyba lekka przesada nie sprawdzic czy twoj pracownik moze robic to co robi.
Choc 1.5 roku czekania to tak duzo ze ja bym z toba juz na zaden temat nie rozmawial Smile

Pozdr
Piotr
Bartek Cyperling - 29-01-2008, 18:34
Temat postu:
Colona Sharm ma:
- wlasnego, odrebnego managera mieszkajacego na terenie miasta
- manager ten nie jest rownoczesnie managerem Colony Hurghada, w ktorej pracujemy my (Dorota i Bartek)
- swoich instruktorow, ktorych weryfikuje i rozlicza na wlasny sposob, znany managerowi
- Colona Divers (firma) ma jednego "glownego" wlasciciela, jest nim Niklas Funk (adres do korespondecji podany na stronie)
- wyzej (i nizej) odpowiadajacy w watku (Wojtek, Dorota oraz ja) nie jestesmy wlascicielami ktoregokolwiek z wymienianych centrow, ani jego managerami

oraz:
- Dorota i Bartek zamieszkuja na terenie miasta Hurghada, Red Sea - nie na terenie Sharm El Sheikh, Sinai i nie maja w zwyczaju kontrolowania poczynan tego drugiego centrum "z urzedu"

twoj wniosek o "postawienie kolejnego kursu" przypomina probe posadzenia kuriera/dostawcy o to, ze paczka, ktora wlasnie dostales zalegala przez miesiac w magazynie, bo w biurze gdzie ja nadawano zostala zle oznakowana i proba wykombinowania na tej podstawie jakiejs znizki od czlowieka ktory przywiozl ja pod twoje drzwi...

@Piotr B:
postaramy sie pomoc, jesli o te pomoc zwrocisz sie do nas - ale nie "postawimy" ci kolejnego kursu, jak sugeruja niektorzy - przykro mi
Yass - 29-01-2008, 19:32
Temat postu:
Bann ale nikt siê nie czepia Colony w której Wy pracujecie :] Chyba nikt nie bêdzie ¿±da³ rekompensaty w... nie wiem... mcdonaldzie w Warszawie po tym jak zjad³ co¶ niedobrego w np. Krakowie... ;]

Pomijaj±c okres czasu w którym kurs by³ robiony to za ca³± sprawê powinien odpowiadaæ manager Colony w Sharmie bo to on zatrudni³ tego instruktora bez uprawnieñ (lub nie dopilnowa³ przed³u¿enia tych¿e) i jako jego pracownik "instruktor" naci±ga³ kursantów - nie mam pojêcia jak do takiego czego¶ mog³o w ogóle doj¶æ w szanowanej bazie (zatrudnianie instruktorów bez wa¿nych uprawnieñ i przydzielanie ich do prowadzenia kursów) - chyba, ¿e tak naprawdê wygl±da³o to inaczej a je¶li by³o tak jak wy¿ej napisa³em to zwrot kosztów kursu jest moim zdaniem jak najbardziej uzasadniony.

Edit: Oczywi¶cie zwrot kosztów w bazie w której kurs by³ robiony Colona - Sharm.

pozdrawiam :]
£ukasz
kjar - 29-01-2008, 19:41
Temat postu:
bann napisa³/a:
... nie "postawimy" ci kolejnego kursu, jak sugeruja niektorzy - przykro mi
Ale¿ Cardash wcale nie sugerowa³ by kurs ów mia³a zaoferowaæ Colona Hurghada. Zapewne mia³ na my¶li Colonê w Sharm. Byæ mo¿e z prawnego punktu widzenia (zw³aszcza lokalnie) baza nie odpowiada za poczynania zatrudnionego w niej instruktora, lecz dobro marki powinno mieæ priorytet. Skoro przyszed³ do Colony Sharm, skoro wskazali mu instruktora zatrudnionego u nich, oraz jest w stanie sytuacjê tê uprawdopodobniæ po takim czasie, to by³o by naturalnym, aby baza w Sharm poczuwa³a siê do jakiego¶ za³atwienia tego problemu. Powtórzenie kursu mog³o by byæ jednym z rozwi±zañ.
martin - 29-01-2008, 20:54
Temat postu:
kjar napisa³/a:
Byæ mo¿e z prawnego punktu widzenia (zw³aszcza lokalnie) baza nie odpowiada za poczynania zatrudnionego w niej instruktora...


Odpowiada. Kontrakt byl z baza a nie instruktorem, baza musi zapewnic wykwalifikowanego instrktora. Wyobraz sobie ze oddajesz auto do warsztatu - tez wymagasz zeby naprawy dokonal mechanik. Nie twoim obowiazkiem jest sprawdzenie, czy osoba grzebiaca przy aucie ma kwalifikacje do grzebania czy jest sprzataczka. Identyczna sytacja wystapila tutaj: kursy byly placone w bazie, wiec certyfikacja jest problemem bazy. Jesli decyduja sie, ze kurs przeprowadzi sprzataczka, to ich problem - nie kursanta.
kjar - 29-01-2008, 21:18
Temat postu:
martin napisa³/a:
Odpowiada. Kontrakt byl z baza a nie instruktorem, baza musi zapewnic wykwalifikowanego instrktora.
W warunkach "europejskich" nie mia³ bym co do tego w±tpliwo¶ci. Jak stanowi prawo w Egipcie - tego nie wiem.
Piotr B - 29-01-2008, 21:22
Temat postu: dalsze kroki
Poprosilem PADI o takie cos

Please send me PADI official statement in English.
I would like also to receive information how any of the future PADI course participant can avoid situation as mine:
1. student is asking PADI center for course
2 student receives from PADI center a trainer
3. student is participating the training and receives PADI official materials
4. student passes exams
5. student pays to the PADI center according to their request
6. student receives NO certification for 15 months
7. student is informed that PADI will not grant a certification and the situation is to be solved by studend
Please also be so kind and explain me [also officially] where do I make mistake ?
[exept that I paid for whole event]

i sie chyba cos mocno zagotowali
dalsze ruchy i kroki siê pojawi± w pi±tek
Piotr.
martin - 29-01-2008, 22:36
Temat postu:
kjar napisa³/a:
Jak stanowi prawo w Egipcie - tego nie wiem.


Piotr B, mnie uprzedzil, ale dokladnie ujal problem: Prawo Egipskie ma tutaj posrednie znaczenie - centrum reprezentuje PADI, wiec kontrola jakosci PADI jest odpowiedzialna za to, zeby jakosc sie zgadzala. Wracajac do porownania z warsztatem: Za jakosc slug odpowiada wprawdzie wlasciciel warsztatu, ale skoro na warsztacie jest naklejka Mercedesa, to przy problemach z jakoscia uslug kontaktujesz dzial jakosci Mercedesa. I na pewno uciesza sie, gdy sie dowiedza ze auta naprawia sprzataczka, montujac czesci z allegro.
crowley - 29-01-2008, 22:48
Temat postu:
mnie dziwi jedna rzecz - dlaczego najczê¶ciej tego typu problemy s± w PADI, a nie ma tego problemu w SSI czy CMAS czy innej organizacji nurkowej(przynajmniej ja nie s³ysza³em o tym...)
kjar - 29-01-2008, 22:59
Temat postu:
crowley napisa³/a:
dlaczego najczê¶ciej tego typu problemy s± w PADI
Prawo Wielkich Liczb ?

Czy dysponujesz jakimi¶ danymi statystycznymi na poparcie tej tezy?
crowley - 29-01-2008, 23:12
Temat postu:
kjar napisa³/a:
Prawo Wielkich Liczb ?

Czy dysponujesz jakimi¶ danymi statystycznymi na poparcie tej tezy?
nie. tylko to co s³yszê od ludzi. o problemie wystawienia certyfikatu w PADI s³ysza³em ju¿ parê razy(nie wiem czy z powodu jak wy¿ej wiem, ¿e by³). za ka¿dym razem z tego co mi wiadomo, w koñcu to za³atwili pozytywnie. o innych organizacjach nie s³ysza³em. byæ mo¿e tylko dlatego, ¿e nie trafi³em na ludzi, którzy ¼le trafili w innych organizacjach. dlatego zada³em pytanie dlaczego. bo jestem ciekaw jak to wygl±da w innych organizacjach.
Marek £±cki - 30-01-2008, 05:32
Temat postu:
crowley napisa³/a:
dlaczego najczê¶ciej tego typu problemy s± w PADI, a nie ma tego problemu w SSI czy CMAS

Ja na swój certyfikat czeka³em ponad pó³ roku-CMAS.Nastêpny kurs robi³em w PADI i bez problemu.Moim zdaniem jest to wina ludzi a nie organizacji.Proponujê na przysz³o¶æ robiæ kursy u sprawdzonych instruktorów.
Pozdrawiam Marek.
Marcin Sójka - 30-01-2008, 06:31
Temat postu:
crowley napisa³/a:
mnie dziwi jedna rzecz - dlaczego najczê¶ciej tego typu problemy s± w PADI, a nie ma tego problemu w SSI czy CMAS czy innej organizacji nurkowej(przynajmniej ja nie s³ysza³em o tym...)


Nie tylko. Z drugiej strony PADI ma jedna zalete. Czasami zdaza sie, ze instruktor oplaca skladke i ... czeka, czasem i miesiac na naklejke (w PADI) lub plastik (w IANTD). W tym czasie instruktor moze szkolic tyle, ze trudno to zweryfikowac. W PADI mozna wejsc na strone PADI PRO i sprawdzic status instruktora.

alien
Dorota i Wojtek - 30-01-2008, 10:52
Temat postu:
Hej.

Przyk³adowy "Warsztat samochodowy Martina" to podej¶cie od którego staramy siê trzymaæ jak najdalej. Szukamy instruktora nie bazy, która nas szkoli, inaczej dostajemy kogo¶ z przypadku na zasadzie "za³atw tam tego Go¶cia - chce owd". Nie by³oby z tym problemu, gdyby wszyscy szkoleniowcy traktowali swoj± pracê profesjonalnie... Jak jest ka¿dy widzi.

Ze strony rozliczeniowej trudno nie zgodziæ siê z Martinem - skoro zap³aci³em/wp³aci³em $ na konto bazy, to ze strony bazy spodziewam siê rozwi±zania takiego problemu.
Realia egipskie s± takie, jakie s± - nasze roszczeniowe podej¶cie niestety rzadko sprawdza siê tam w praktyce - bardzo jestem ciekaw jak zakoñczy siê sprawa Piotra - mimo, ¿e wszystko dzieje siê "trochê" za pó¼no, to jednak wkurzy³bym siê, gdybym mia³ 2x p³aciæ za kurs...



Crowley - to przykre, ale problemy "tego typu" to nie tylko PADI.
Jak wspomnia³ Kjar w tym wypadku to kwestia liczb. Patrz±c na wielko¶æ organizacji, a co za tym idzie liczbê przeprowadzonych kursów, to mamy PADI potem d³ugo nic i NAUII, SSI pó¼niej znowu dziura i TDI i po jakim¶ czasie IANTD i inne jeszcze ci±gle znane w Polsce organizacje . Mniej ni¿ 1% rynku nurkowego to CMAS, a takich nurków w Polsce jest ci±gle bardzo wielu - w efekcie s³yszy siê najczê¶ciej o tym czego najwiêcej...

Z w³asnego do¶wiadczenia:
pierwszy du¿y k³opot i "przekrêt organizacyjny" spotka³ mnie w LOK'u - szkoli³ mnie nurek IIst, a mianowa³ siê instruktorem, ksi±¿eczkê podbija³ potem instruktor, pó¼niej CMAS i kadra tak pijana, ¿e nie jestem pewny gdzie jestem, a potem to ju¿ z górki Confused
W Egipcie - miejsca, w których mo¿na kupiæ certyfikat w zasadzie dowolnej organizacji s± powszechnie znane (je¿eli zerkn±æ gdzie¶ do starych tematów na FO, to kiedy¶ zamie¶ci³em tam nawet co¶ na kszta³t "cennika" takich us³ug). Instruktorzy, którzy prowadz± kursy na poziomie "damy radê" w niedzielê po po³udniu, to ju¿ nie tylko EG, ale wiele innych krajów w tym Polska. Instruktorzy ³ami±cy standardy to kolejna ekipa, która robi "niesympatyczne t³o" w ¶wiatku nurkowym, a ¿e czêsto to nasi kumple, znani nurkowie, ulubione bazy, to nikomu nie spieszy siê z opowiedzeniem co tak naprawdê siê dzieje (wielokrotnie gubieni nurkowie w EG, ³amanie standardów kursowych w czarnozakonnym GUE przez by³ego IT, cross-overy robione przy piwie - mo¿naby mno¿yæ takie wypadki/przypadki).

Najwiêksze i najmniejsze organizacje tworz± ludzie i to od nich zale¿y jak takie organizacje s± pó¼niej postrzegane. Nie trzeba byæ super instruktorem ¿eby zrobiæ dobry kurs - trzeba siê po prostu staraæ i wk³adaæ trochê wiêcej ni¿ tylko czas w swoj± pracê.


Wojtek
crowley - 30-01-2008, 11:16
Temat postu:
czyli tak jak my¶la³em - najwiêksze jest PADI i dlatego najbardziej o tym s³ychaæ. szkoda, ¿e takie przypadki siê zdarzaj± - cz³owiek, który zaczyna przygodê z nurkowaniem ³atwo mo¿e siê zraziæ po takich niepowodzeniach... ale przecie¿ ka¿da organizacja, gdyby bardzo chcia³a, da³aby radê zweryfikowaæ proces szkolenia instruktorów. i np. skoñczyliby siê instruktorowi IANTD, którzy robi± kursy ludziom nawet nie wchodz±c z nimi do wody... przecie¿ instruktor, który nieprawid³owo szkoli, powoduje zagro¿enie dla kursanta podczas szkolenia, ale równie¿ i pó¼niej. dobijaj±cy jest fakt, ¿e zaczyna siê cokolwiek robiæ dopiero, gdy co¶ siê stanie(choæ i z tym jest ciê¿ko - instruktorzy staraj± siê wyciszaæ takie sprawy...).
obecnie je¶li chodzi o instruktorów jest chyba tylko jedno wyj¶cie - polegaæ na opinii ludzi, którzy u nich siê szkolili...
Mania - 30-01-2008, 11:19
Temat postu:
No dobra. Ale spojrzmy na to ze strony zwyklego, polskiego nurka.

Przykro mi, ale DiW - zrobiliscie calkiem niezla renome Colonie w Polsce. Normalny czlowiek nie wnika w to, czy to jest Colona w Hurghadzie, Sharm czy gdzies indziej. Jest jedna firma - Colona. Ma 5 gwiazdek PADI - czyli podobno najlepsza. W dodatku gdyby nie Wy, to pewnie czlowiek nawet by nie znal nazwy Colona, prawda?

Normalny nurek jadac do Egiptu wybiera BAZE, a nie instruktora. Wybral te baze, poniewaz dzieki Wam cieszy sie dobra opinia. W bazie placi za kursy. I baza daje mu instruktora, ktory - jak sie okazalo instruktorem - przynajmniej PADI - nie jest.

Piotr nie umawial sie na kursy bezposrednio z instruktorem tylko z Colona. Tak wiec to Colona ponosi odpowiedzialnosc. Finalnie wlasciciel Colony jest jeden - i to wszystkich oddzialow.

Dlatego ja bym przede wszystkim swoje uzasadnione pretensje zglosila do bazy, a potem takze do PADI, ktore Colonie przyznalo 5 gwiazdek. Bo moze powinno sie tych 5 gwiazdek, przynajmniej w Sharm, zweryfikowac.

To troche tak jak z Societe General. Narozrabial jeden dealer, ale poleci za to prezes banku. Bo to prezes ponosi ostateczna odpowiedzialnosc. Colona w Sharm powinna poniesc odpowiedzialnosc za zatrudnienie "falszywego" instruktora i nie wywiazanie sie z kontraktu, jaki zawarla z Piotrem.

A ze Colona sie przedstawia jako skandynawskie centrum, wiec mozna ich skarzyc w Europie. Prawo egipskie nie ma wiec tutaj zadnego znaczenia.

Mania
WW - 30-01-2008, 11:41
Temat postu:
Dorota i Wojtek napisa³/a:
Hej.

Przyk³adowy "Warsztat samochodowy Martina" to podej¶cie od którego staramy siê trzymaæ jak najdalej. Szukamy instruktora nie bazy, która nas szkoli, inaczej dostajemy kogo¶ z przypadku na zasadzie "za³atw tam tego Go¶cia - chce owd".

Wojtek


Przychodzi kandydat na nurka do bazy Colona i co.
Ma sam szukaæ sobie instruktora.?

Ustawiacie ich w szeregu a go¶æ idzie i wybiera - ten?

Na jakiej podstawie ka¿ecie mu wybieraæ instruktora.

Jestem nadzwyczaj niemi³o zaskoczony Wasz± postaw± w tej sprawie Shocked


Do Piotra.
By³em ¶wiadkiem nieco innej sytuacji, ale o podobnym skutku.
Po rozwodzie, "by³a" zniszczy³a certyfikat mê¿a, robiony kilka lat wcze¶niej w Hurghadzie. Próby odtworzenia siê nie powiod³y.
Wtedy doszli¶my do porozumienia z jednym z instruktorów PADI, który swego czasu by³ z nami na kilku wspólnych nurkach i widzia³ rzeczony certyfikat.
Kolego po prostu zrobi³ u niego nastêpny stopieñ, dostaj±c kolejny plastik.
Mo¿e to jest jakies wyj¶cie z sytuacji.?
martin - 30-01-2008, 11:47
Temat postu:
WW napisa³/a:
Przyk³adowy "Warsztat samochodowy Martina" to podej¶cie od którego staramy siê trzymaæ jak najdalej.


Bo jest niewygodne?


Dorota i Wojtek napisa³/a:
Ze strony rozliczeniowej trudno nie zgodziæ siê z Martinem...


Nie tylko ze strony rozliczeniowej. Zastanowmy sie z kim byla zawarta umowa i kto jej wykonanie.
Przemo_C - 30-01-2008, 12:01
Temat postu:
Swego czasu robi³em kurs w EG, certyfikat przyszed³ z b³êdnie wypisanym nazwiskiem, sprawa technicznie by³a nie do odkrêcenia (nie chcê siê nad tym rozwodziæ). Pomóg³ mi kolega instruktor poznany na FN, sprawdzi³ logbook, obejrza³ certyfikat i po kosztach wystawienia (60z³) mia³em nowy plastik z polskiego CMASu. Wiêc mo¿e t± drog±?
Piotr B - 30-01-2008, 12:02
Temat postu:
Stan na dzis - skontaktowalem sie z prawnikiem i oto co mamy wg europejsiego prawa ktore PADI dotyczy [modyfikacje arabskie i inne nie maja tu uzasadnienia i zastosowania]

Sprzedaz przez jakiekolwiek centrum/firme uslugi /szkolenia/ z logo PADI, uzywanie oficjalnych materialow szkoleniowych PADI przy akceptacji PADI oznacza ni mniej ni wiecej jak sugestie "dzialania w imieniu" PADI i w szczegolnosci "bycie reprezentantem" PADI zwlaszcza gdy centra maja autoryacje i istniej± oplaty wnoszone przez nie do PADI.
Jezeli PADI wie o dzialalnosci takiej [w ich imieniu] i nie interweniuje [pozywajac centrum do sadu] to jest "w pelni odpowiedzialne" za centrum w takim zakresie gdziekolwiek PADI logo i materialy i szkolenia wystepuja a nawet gdy wystepuja ich podróbki b±dz "materialy sugerujace" posiadanie aprobaty/certyfikacji PADI.
Kupujac us³uge nie jestesmy ostrzegani jako kursanci np. na pierwszej stronie materialów PADI - "uwazaj w naszych [przez nas autoryzowanych] centrach mog± pracowaæ k³amcy podszywaj±cy siê pod instruktorów"

Czekam wiec na oficjaln± odpowied¿ z PADI - tylko wtedy bêdzie mo¿na cos zadzia³ac

Tymczasem chyle czo³a przed ekip± DiW - mam ju¿ koespondencjê od szefa centrum Colona Sharm
" I am currently investigating Viliam xxxx and the course he taught you, As far as we know he was in teaching status due to the sticker on his card and his South Sinai Diving and Marine activities status was active.
You will receive a full refund of your courses and I will make a Quality Assurance report at PADI if he misled you or indeed us.
Please be patient while I retrieve all records and attempt to locate him."

wiec zobaczymy co dalej [piatek] - a tak BTW patent AWD mi bedzie potrzebny juz wkrotce
wiec sobie bede naciskal ......raz jeszcze dzieki za moral suport :>

pzdr moc
Piotr
WW - 30-01-2008, 12:07
Temat postu:
Pamiêtaj, ¿e nie tylko kurs ale i pobyt powinni zrefundowaæ?
Dorota i Wojtek - 30-01-2008, 12:32
Temat postu:
Mania napisa³/a:
W dodatku gdyby nie Wy, to pewnie czlowiek nawet by nie znal nazwy Colona, prawda?


Nie Smile


WW napisa³/a:
Przychodzi kandydat na nurka do bazy Colona i co.
Ma sam szukaæ sobie instruktora.?

Ustawiacie ich w szeregu a go¶æ idzie i wybiera - ten?

Na jakiej podstawie ka¿ecie mu wybieraæ instruktora.


Nikt, nikomu, niczego nie ka¿e Shocked .
Sytuacja, któr± opisujesz, czyli "przychodzi klient do bazy" mia³a miejsce kilka razy na pocz±tku naszej pracy.
Od blisko 6 lat osoba przychodz±ca do bazy dok³adnie wie kto j± bêdzie szkoli³, jak bêdzie wygl±da³ program szkolenia, a co dla nas szczególnie istotne - instruktor prowadz±cy ma dane takiej osoby du¿o wcze¶niej, przez co mo¿e siê przygotowaæ pod k±tem indywidualnego toku szkolenia (nie prowadzimy szkoleñ "kup± do wody").
Inaczej: przypadkowa osoba z Polski trafia do nas niezwykle rzadko i zazwyczaj rezygnuje, bo obok jest taniej Smile.
Terminy wszystkich kursów ustalamy zwykle na kilka miesiêcy przed ich rozpoczêciem.

WW napisa³/a:
Po rozwodzie, "by³a" zniszczy³a certyfikat mê¿a, robiony kilka lat wcze¶niej w Hurghadzie. Próby odtworzenia siê nie powiod³y.


Procedura w takim wypadku jest stosunkowo prosta - wysy³a siê PIC'a z zakre¶lonym "duplikat" - dostaje siê go szybciej ni¿ oryginalny certyfikat. Warunkiem jest oczywi¶cie wcze¶niejsza rejestracja w PADI.


martin napisa³/a:
Bo jest niewygodne?


Nie, poniewa¿ staramy siê unikaæ sytuacji:

Dorota i Wojtek napisa³/a:

dostajemy kogo¶ z przypadku na zasadzie "za³atw tam tego Go¶cia - chce owd"...




Wojtek
WW - 30-01-2008, 12:37
Temat postu:
[quote="martin"]
WW napisa³/a:
Przyk³adowy "Warsztat samochodowy Martina" to podej¶cie od którego staramy siê trzymaæ jak najdalej.



Dla ¶cis³o¶ci.
WW to ja, a powy¿szy post jest Wojtka i Doroty a nie mój bom
martin - 30-01-2008, 12:38
Temat postu:
Dorota i Wojtek napisa³/a:
Nie, poniewa¿ staramy siê unikaæ sytuacji:


No ale wy jestescie jednym z nielicznych wyjatkow dzialajacych w ten sposob. Podejrzewam ze w 99.5% wszystkich kursow robionych w bazach egipskich instruktor jest przypadkowy.
Marek £±cki - 30-01-2008, 12:39
Temat postu:
WW napisa³/a:
Przychodzi kandydat na nurka do bazy Colona i co.


WW napisa³/a:
Ma sam szukaæ sobie instruktora.?

Jak przyby³em pierwszy raz do Egiptowa wiedzia³em z kim bêdê mia³ kurs i za ile.Po wys³uchaniu mojej opowie¶ci z przebiegu kursu w CMAS ,najpierw musia³em zaliczyæ OWD w PADI i dopiero mogli¶my przej¶æ do AOWD. Zap³aci³em oczywi¶cie tylko za AOWD.W obecnych czsach-internet +telefon- nieodw¿y³bym siê na robienie kursu w ciemno.Proponujê odwiedziæ Colonê w Hurghadzie,poznaæ tamt± ekipê .Nie bêdzie takich pytañ.
Pozdrawiam Marek. sunny sunny
Dorota i Wojtek - 30-01-2008, 12:49
Temat postu:
Martin - zawsze piszê w swoim, lub co najwy¿ej w Doroty imieniu (odk±d mieszkam w Polsce podpisujemy siê pod postami "Wojtek" lub "Doro"),

To co napisa³em dotyczy³o zatem tego co my robimy.
martin napisa³/a:
Podejrzewam ze w 99.5% wszystkich kursow robionych w bazach egipskich instruktor jest przypadkowy.


To delikatny szacunek... Wink .
"Sta³y" wyj±tek to kursy mocno wyspecjalizowane, lub takie gdzie wiadomo, ¿e nie ma na miejscu innych instruktorów danej organizacji.


Wojtek
WW - 30-01-2008, 12:57
Temat postu:
Marek £±cki napisa³/a:

Jak przyby³em pierwszy raz do Egiptowa wiedzia³em z kim bêdê mia³ kurs i za ile.


Jak ja z dwojgiem przyjació³ przyby³em pierwszy raz do Egiptu, to Colony jeszcze tam nie by³o Mr. Green
Ja z ¿ona mieli¶my uprawnienia, droga para tylko dobre chêci.
Nie wszyscy tak powa¿nie jak Ty traktuj± nurkowanie. Oni przyjechali na wczasy i przy okazji chcieli poogl±daæ rafy.
W tym celu musieli zrobiæ na miejscu kurs OWD - trwa³ 3 dni a potem nurkowali razem z nami.
Bazê wybra³em na oko, tzn. poszed³em do kilku i popatrzy³em na stan bazy, staranno¶æ przechowywania sprzêtu i organizacji wyjazdu do portu.
Wybra³em jedn± i oni tam wykupili kurs a my nurkowania.
Od tego czasu zawsze korzystamy z tej samej bazy Razz
I z tego samego hotelu a czêsto i pokoju
Marek £±cki - 30-01-2008, 13:19
Temat postu:
WW napisa³/a:
Nie wszyscy tak powa¿nie jak Ty traktuj± nurkowanie.

Po przeczytaniu Twego postu widzê ¿e jednak nurkowanie te¿ traktujesz powa¿nie , poniewa¿ niewielu ludzi wybiera w ten sposób bazy z których chc± nurowaæ.
Pozdrawiam Marek.
WW - 30-01-2008, 13:29
Temat postu:
W koñcu 3, bardzo stare gwiazdki, do czego¶ zobowi±zuj± angel12
Marcin Sójka - 30-01-2008, 17:29
Temat postu:
WW napisa³/a:
ak ja z dwojgiem przyjació³ przyby³em pierwszy raz do Egiptu, to Colony jeszcze tam nie by³o Mr. Green


Musialo byc to dawno temu. W tym roku Colona konczy 30 lat. Piekny wiek salut

alien
Mania - 30-01-2008, 17:52
Temat postu:
Dorota i Wojtek napisa³/a:
Nie

Moim zdaniem jest duza szansa, ze tak. Sama - gdyby nie Wy - w zyciu bym tej nazwy nie znala, zwlaszcza ze do Sharm jezdzilam wczesniej niz sie poznalismy i wtedy nie mialam pojecia, ze cos takiego jak Colona istnieje.
Dorota i Wojtek napisa³/a:
Inaczej: przypadkowa osoba z Polski trafia do nas niezwykle rzadko i zazwyczaj rezygnuje

W Hurghadzie moze tak, ale czy w Sharm. A sytuacja miala miejsce w Sharm. I znam iwele osob, ktore poszlo do Colony w Sharm wlasnie dlatego, ze dzieki Wam znalo te nazwe.
Nie jest to Wasza wina, ale tak to wyglada.

Fajnie, ze szef Colony sie zachowal i z pewnoscia to dzieki Wam.
Ale z drugiej strony nie bardzo mial inne wyjscie - poniewaz dokladnie - zgodnie prawem ponosi odpowiedzialnosc za calosc firmy. Nawet jesli jest to tylko franczyza to franczyzodawca ponosi odpowiedzialnosc za jakosc uslug swiadczonych przez franczyzobiorce.

Dura lex, sed lex.

Mania
Dorota i Wojtek - 30-01-2008, 19:21
Temat postu:
Manager Colony w Sharmie w odpowiedzi na mojego maila napisa³ jeszcze, ¿e poszukiwany obecnie przez nich instruktor posiada(³) tak¿e uprawnienia innej organizacji szkoleniowej (by³ free lancerem, który czasami dla nich prowadzi³ szkolenia oferowane przez ow± organizacjê). Byæ mo¿e PADI mia³o racjê, ¿e nie posiada danych na temat uprawnieñ tego instruktora. Poczekajmy zatem na wyniki dochodzenia 8) - bo zapewne racja i prawda le¿y gdzie¶ po¶rodku - trzeba tylko przeszukaæ "¶rodek" i je znale¼æ. Mam nadzieje, ¿e uda nam siê w miarê sprawnie.

Tymczasem pozdrawiam
cyclops cz³onek ekipy dochodzeniowej - d'oro

*z-automoderowa³am sobie posta - aby do wyja¶nienia sprawy spekulowania unikn±æ i nie wzbudzaæ w±tpliwo¶ci przedwczesnych

Mania - 30-01-2008, 19:23
Temat postu:
Cytat:
cz³onek ekipy dochodzeniowej - d'oro

Detektyw Monk?
Very Happy

Mania
Dorota i Wojtek - 30-01-2008, 19:25
Temat postu:
Mania napisa³/a:
Detektyw Monk? Very Happy


hui hui.... no prawie Mr. Green

d'oro
Piotr B - 30-01-2008, 20:26
Temat postu:
Wojtek
Materialy do szkolenia i egzaminu byly z PADI
Centrum PADI poprosilo o moja karte OWD z PADI zeby mozna bylo uczestniczyc w szkoleniu
Szkolenie nazywalo sie PADI AWD
Trener IANTD w tej sytuacji to jakas matriksowa domieszka ?
Uwaga
Czy szkolenia IANTD i PADI oraz ich certyfikaty sa sobie ekwiwalentne ?

P.
Dorota i Wojtek - 30-01-2008, 21:03
Temat postu:
Piotrze,

Poczekajmy na odpowied¼ z Colony w Sharm. Nikt z pomagaj±cych Ci w wyja¶nieniu sytuacji (D czy W) nie by³ na miejscu podczas tego zdarzenia. Daj proszê szansê na wyja¶nienie tego co zasz³o bez spekulowania, aby w przysz³o¶ci móc unikaæ takich sytuacji. Wydaje mi siê, ¿e nie powinni¶my oceniaæ nikogo bez uzyskania wiêkszej ilo¶ci informacji. I tak tak Seamus (manager Colony w Sharm) napisa³, je¿eli oka¿e siê, ¿e instruktor pogwa³ci³ zaufanie kursanta (Twoje) i pracodawcy (Colony) poniesione zostan± tego konsekwencje.

Pozdrawiam,
d'oro
Bogen - 30-01-2008, 22:28
Temat postu:
WW napisa³/a:
Przychodzi kandydat na nurka do bazy Colona i co.
Ma sam szukaæ sobie instruktora.?



WW napisa³/a:
Na jakiej podstawie ka¿ecie mu wybieraæ instruktora.


Mam wra¿enie, ¿e Ty i Wojtek piszecie o dwóch ró¿nych sprawach.
Ty masz na my¶li sytuacjê gdy do bazy przychodzi potencjalny klient z chêci± uczestnictwa w dany kursie. Nie interesuje go kim bêdzie instruktor. Z jaki¶ powodów wybra³ bazê X i oczekuje lub nie jakiego¶ poziomu szkolenia. ¦miem twierdziæ, ¿e wiêkszo¶æ kandydatów na nurków na poziomie OWD nie oczekuje ¿adnego poziomu, chce tylko móc nurkowaæ i mi³o spêdziæ wakacje.
Je¶li podobne kryteria wyboru ma nurek - kandydat na kolejne stopnie to ju¿ jego indywidualna sprawa. Ka¿dy instruktor ma inny warsztat. To od nas zale¿y jak chcemy byæ szkoleni. Zgadzam siê, ¿e baza mo¿e nam wyznaczaæ pewien poziom. Tyle, ¿e wg. mnie nie bêdzie to miernikiem sposobu oraz jako¶æ szkolenia.

Wojtek pisze o ¶wiadomym wyborze instruktora. Wiem ( z ró¿nych ¼róde³ ) czego mogê siê spodziewaæ, jaki poziom reprezentuje instruktor, spotykam siê z nim, wymieniamy siê informacjami czego od siebie oczekujemy i realizujemy plan szkoleniowy. Mnie nie interesuje w jakiej bazie pracuje instruktor. Liczy siê to jak szkoli i co mogê wynie¶æ z zajêæ.
Marcin Sójka - 30-01-2008, 22:37
Temat postu:
Piotr B napisa³/a:
Czy szkolenia IANTD i PADI oraz ich certyfikaty sa sobie ekwiwalentne ?


Tak. Mimo pewnych roznic w szkoleniu oba certyfikaty sa sobie rowne (mowa o stopniach OWD i AOWD).

alien
WW - 31-01-2008, 07:07
Temat postu:
Alien napisa³/a:


Musialo byc to dawno temu. W tym roku Colona konczy 30 lat. Piekny wiek salut

alien


To by³o tu¿ po zdobyciu trzeciej gwiazdki - 1986 rok. alien
Czy w Hurghadzie by³a ju¿ Colona, to nie wiem.
Piotr B - 05-02-2008, 08:48
Temat postu: Stan reklamacji na dzis
Czekam na informacje z
VISY [Chyba mozna robic reklamacje chargeback
[Code 54 is defined as a "claim or defense." It represents a situation in which a customer claims that a service or good is not delivered or no longer viable]
- zobaczymy]

CKC Pekao SA [dla podania danych o zaplaconym rachunku do centrum Colony]

Dodatkowo znalazlem:
ksi±zke ze szkolenia która nazywa sie "PADI Adventures in Diving"
wpisy w log book podbite przez Viliama a szkolenie nazywa sie AWD
pzdr
Piotr [/stream]
WW - 05-02-2008, 10:36
Temat postu:
Poszkodowany powinien otrzymaæ:
1. Powtórny darmowy kursu
2. Darmowy wyjazd na kurs
3. Ekwiwalent za stracony urlop.
Oczywi¶cie nie wspominaj±c o przeprosinach !!!!!!!!!!!.

Postêpowanie Colony jest wstrêtne.
Co go¶cia Colony obchodzi czy i jak by³ zatrudniony tam instruktor, czy posiada³ czy nie certyfikat i tym podobne bzdury.
Niech to sobie wyja¶nia lub nie w³a¶cicieli Colony. W koñcu wzi±³ za to pieni±dze.
Kolega po¶wieci³ w³asny urlop i pieni±dze aby zrobiæ kurs i powinien to dostaæ.
Zmuszanie go do czkania, a¿ kto¶ co¶ tam wyja¶ni jest wstrêtne.
martin - 05-02-2008, 13:39
Temat postu:
Piotr B napisa³/a:
Czekam na informacje z VISY...


Tu bym bardzo nie wiezyl: nawet jesli zaplaciles za kurs VISA, to mysle ze za duzo czasu minelo, zeby wycofac zaplate.
Piotr B - 05-02-2008, 14:30
Temat postu:
Martin masz racje - 90 dni up³yne³o
Jednak jak zapowiedzia³em - chce przetrenowac wszystkie mozliwe drogi - zobaczymy czego sie nauczymy.
pzdr
Piotr
martin - 05-02-2008, 14:43
Temat postu:
Piotr B napisa³/a:
chce przetrenowac wszystkie mozliwe drogi


Sugestia: napisz listy czytelnika do popularnych Magazynow nurkowych z opowiescia "Jak wyr...abali mnie w powyzszym centrum nurkowym."
Piotr B - 05-02-2008, 15:16
Temat postu:
Martin
Ja ciagle wierze ze cos sie "znajdzie/ odkrêci/ poprawi" i wystawia mi to nieszczesne AWD
Na razie przygotowuje sobie ca³y zestaw materia³ów informacji i czekam na info z Colony.

PADI nie chce wys³aæ mi oficjalnego stanowiska [kilkanascie postow powyzej ich o takie poprosi³em] do czasu skontaktowania sie z trenerem [?]

pzdr
Piotr
Piotr B - 07-02-2008, 15:12
Temat postu: Zbieranie dowodow - stan na dzis
Oto
informacje o przelewie do Colona center i o przelewie do Hotelu Amar Sina
zdjecia z zajêæ - widac ³ódkê mo¿e ktos rozpoznaje ?
jak tylko naprawie skaner to bêdzie te¿ obraz z log book ze szkoleniem AOWD


Piotr
Piotr B - 11-02-2008, 11:04
Temat postu:
Tak oto doszlismy do sytuacji w której Colona chce oddac kase
mail od szefa bazy
"Dear Piotr,
Thank you for your patience, as I said in a previous mail we would like to refund you in full.
Unfortunately I cannot re-credit your visa card with the amount but I can transfer money into a bank account. Can you please provide me with some account details? The payment will be in Euros if that is OK. Once again apologies for this misunderstanding, Viliam was brought in especially for you as a Polish speaking instructor and I am extremely angry that he has misrepresented Colona Divers and PADI.
Best regards,
Seamus Forde,"

I co myslicie o calym zdarzeniu ?
Piotr
WW - 11-02-2008, 11:40
Temat postu:
Drobny cwaniaczek.
A pozosta³e koszty?
Urlop
Pobyt
Droga
Odsetki
Monika - 11-02-2008, 12:46
Temat postu:
Witaj,

Piotr B napisa³/a:
I co myslicie o calym zdarzeniu ?



A jakie to ma znaczenie?

Wydawaæ by siê mog³o, ¿e istotna jest wy³±cznie Twoja opinia na temat zaproponowanego Tobie rozwi±zania...

pozdrawiam
Monika
Waldo - 11-02-2008, 20:09
Temat postu:
Piotr B napisa³/a:
I co myslicie o calym zdarzeniu ?


Zwrot pieniêdzy jest zwi±zany z elementarnym poczuciem uczciwo¶ci i nie stanowi ¿adnej ³aski.
Zazwyczaj, gdy szanuj±ca siê firma nie wywi±¿e siê ze zobowi±zañ, nara¿aj±c klienta na k³opoty i stratê czasu, to poza zwrotem poniesionych kosztów stara siê zatrzeæ z³e wra¿enie i próbuje zrekompensowaæ sprawione k³opoty.
Tak wiêc zwrot kosztów urlopu, pobytu i przelotu to moim zdaniem przesada, ale zaproszenie na ponowny (op³acony ju¿) kurs AOWD i gratis kurs Rescue lub tygodniowy pakiet nurkowañ by³oby mi³ym gestem.
Piotr B - 28-05-2008, 21:07
Temat postu:
dzisiaj zamykamy case
obiecane pieniadze z Egiptu zosaly przeslane
[troszke mniejsze niz uzgodnione - koszty ponioslem ja]
a obiecane znizki ponownie przyzeczone [jakby cos to napisze]

Dziekuje OGROMNIE DiW za pomoc

Szukam teraz AOWD u dobrego instruktora nad Lago Garda
- macie jakies hity

pzdr
Piotr

2.0 Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group and little modified v 0.1 by Mariusz