Forum Dive Trek Group

Forum Ogólne - Mechanika płynów lub ciśnień? pytanie

bpiotrek - 30-11-2018, 00:42
Temat postu: Mechanika płynów lub ciśnień? pytanie
Ciekawi mnie pewnie zagadnienie okołonurkowe związane z wodoszczelnością i ciśnieniami. Fizykę teoretyczną wkuwałem dość dawno temu Rolling Eyes , a wiem, że czasem "zdrowy rozsądek" źle podpowiada.
Może ktoś pomoże?

Mamy dwa pojemniki wodoszczelne:
a) większy, z deklarowaną przez producenta bezpieczną głębokością 50 m
b) mniejszy, z deklarowaną przez producenta bezpieczną głębokością 10 m
Zakładamy, że powyżej zakładanej głębokości (ciśnienia) pojemniki zaczynają przeciekać.

Do mniejszego wkładamy przedmiot wrażliwy na wodę. Mniejszy pojemnik wkładamy do większego i zanurzamy w dwóch scenariuszach:
* w większym pojemniku jest powietrze z powierzchni i mniejszy pojemnik
* większy pojemnik wypełniamy wodą i dopiero wkładami do niego mniejszy

Pytanie brzmi: która wersja ma większą szansę wytrzymać większe ciśnienie?

a) pojemnik z powietrzem
b) pojemnik wypełniony wodą

Widzę tu dwa zagadnienia:
1) płyn jest mniej ściśliwy, więc jest szansa, że większy pojemnik z wodą będzie się trudniej odkształcał pod ciśnieniem -> bezpieczna głębokość będzie > 50 m
2) płyn "przekazuje" siłę na mniejszy pojemnik, który ma mniejszą wytrzymałość -> bezpieczna głębokość będzie < 50 m
TomM - 30-11-2018, 06:33
Temat postu:
a) 50 m
b) 10 m
martin - 30-11-2018, 07:15
Temat postu:
Plyn jest wprawdzie mniej scisliwy (to znaczy ze zmiana objetosci pod plywem cisnienia jest mniejsza niz dla gazu), ale wciaz przekazuje cisnieni dalej, dlatego wersja z pojemnikiem zalanym plynem nie rozni sie bardzo od wersji bez zewnetrznego pojemnika.
bpiotrek - 21-12-2018, 14:16
Temat postu:
Zagapiłem się, ale dzięki za potwierdzenie jednej z wersji.
Eryk Mróz - 08-01-2019, 10:01
Temat postu:
Na "chłopski" rozum wg. mnie nie ma znaczenia medium pomiędzy pojemnikami ponieważ zewnętrzny - większy wytrzyma 50m, więc po minięciu tej granicy nastąpi rozszczelnienie/zalanie, a co za tym idzie ten mniejszy "słabszy" pojemnik też się rozszczelni.
Więc jak dla mnie to odpowiedź: 50m Wink
TomM - 08-01-2019, 16:35
Temat postu:
Eryk Mróz napisał/a:
wg. mnie nie ma znaczenia medium pomiędzy pojemnikami


A wg Pascala ma. Nawet jakieś prawo w fizyce sformułował, czy coś Rolling Eyes
Piotr Głoskowski - 08-01-2019, 20:38
Temat postu:
Przy nieskończenie sztywnym i do 50m całkowicie szczelnym zbiorniku nie ma. Ale że, taki zbiornik jest tylko teoretyczny to faktycznie ma.

Pytanie prawdopodobnie nie jest teoretyczne. W praktyce wyobrażam sobie to jako Gopro fabrycznie szczelne do 10m wpakowane w obudowę od większego aparatu szczelną do 50m.

2.0 Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group and little modified v 0.1 by Mariusz