Forum Dive Trek Group

Zastanów się zanim coś napiszesz - ktoś może to przeczytać...

"  Strona główna "  FAQ "  Szukaj "  Użytkownicy "  Grupy "  Statystyki "  Rejestracja "  Zaloguj "  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Czy i po co stosować stopy na butle?
Autor Wiadomość
Wojtek A. Filip Płeć:Mężczyzna
Site Admin
Autor Programu Świadome Nurkowanie

Stopień nurkowy: GUE T2+, Cave
Ilość nurkowań rocznie: 365
Stopień instruktorski: Instr. Mentor GUE
Ubezpieczenie: DAN/PROGLD
Oznaczenie stage: WAF
PostWysłany: 17-07-2017, 12:05   Czy i po co stosować stopy na butle? Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Głównym powodem stosowania gumowych stóp na butle nurkowe jest to, że można je postawić, czyli zrobić dokładnie to, co powoduje, że butla może się przewrócić...
W dużych bazach nurkowych stopy pozwalają na ustawianie obok siebie wielu butli, w tych, gdzie stóp nie mają, stosuje się proste stojaki, w które butle się wkłada.
Pytanie czy w naszych butlach warto zakładać stopy?

Poniżej zdjęcia Zbyszka Stychno - jego znajomy chciał zrobić przegląd w butli, którą dopiero co odkupił, a która nie miała już legalizacji...

Niewielka ilość rdzy na zewnątrz butli nie jest największym problemem (choć flacha na zdjęciu powyżej wygląda hm... Shocked )
Znacznie gorzej jeżeli rdza pojawia się wewnątrz butli w ilości większej niż plamki na ściankach...

Swego czasu kupiłem w US twina, który rzekomo był po przeglądzie, naprawie zaworów etc. Generalnie nie spodziewałem się niczego niezwykłego w jego używaniu.
Monika, która z nim pływała, powiedziała po kilku godzinach w jaskini, że ten nitroks ma jakiś taki metaliczny smak...
Okazało się, że twin wewnątrz był mocno pordzewiały, a na dodatek zdrowo zalany.
W efekcie mieliśmy koktajl w brązowym kolorze, który doskonale rozprowadził się przez to kilkugodzinne nurkowanie w automatach, wężach, suchym skafandrze, inflatorze, worku, ustach i pewnie oskrzelach Moniki...

Jeżeli kupujemy używaną butlę, warto zdjąć stopę, siatkę, i wykręcić zawór.
Nie trzeba być specjalistą, aby zaświecić do wnętrza butli i sprawdzić czy jej powierzchnia jest tam szara, sucha i matowa. Jeżeli się błyszczy, ma kolor brązowy, a po odwróceniu butli coś się z niej wylewa/wysypuje... lepiej poszukać innej.

Powodzenia,
Wojtek

Sławek Hałka Płeć:Mężczyzna
Osioł

Stopień nurkowy: P4 nTMX
Ilość nurkowań rocznie: 90
PostWysłany: 21-07-2017, 00:51    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Wojtek A. Filip napisał/a:
Głównym powodem stosowania gumowych stóp na butle nurkowe jest to, że można je postawić, czyli zrobić dokładnie to, co powoduje, że butla może się przewrócić...

Przewrotne. Butle z okrągłym dnem bez dodatkowego punktu oparcia przewracają się z zasady. Butle z płaskim dnem czasami. Gdy zostaną niestarannie postawione, gdyś ktoś je potrąci, gdy buja na łódce, etc. Nikt rozsądny, gdy widzi zagrożenie dla stabilności pionowej butli nie będzie ich stawiał, lecz położy. A postawi wtedy, gdy się to przyda.

W dużych bazach nurkowych stopy pozwalają na ustawianie obok siebie wielu butli, w tych, gdzie stóp nie mają, stosuje się proste stojaki, w które butle się wkłada.

No tak, ale te stojaki trzeba mieć. Ja takich nigdzie nie widziałem. Zawsze widzę opieranie twinów o ścianę, jeden na drugim. Na leżąco raczej nikt butli nie ładuje ani nie przechowuje. Opieranie butli o ścianę jak domino zdecydowanie utrudnia logistykę magazynowania i ich przemieszczania. Butle stojące o własnych siłach można dowolnie przemieścić bez naruszania domina.

Pytanie czy w naszych butlach warto zakładać stopy?

Nie warto. Wystarczy kupić sobie butle concave. Wtedy żadne stopy ani stojaki w bazie nie są potrzebne.
Zdolność do samodzielnego stania butli jest nie do przecenienia z powodów o których napisałem powyżej. Są i inne powody, np. łatwość samodzielnego zakładania na plecy bądź zdejmowania go. Trudno będzie przekonać mnie o wyższości butli z okrągłym dnem nad butlami z dnem concave.

Znacznie gorzej jeżeli rdza pojawia się wewnątrz butli

A co to ma wspólnego ze stopami? Rolling Eyes

Pytanie dodatkowe .
Dlaczego butle używane jako boczne (stage, side mount) właściwie zawsze mają płaskie dno? Przecież "można je postawić, czyli zrobić dokładnie to, co powoduje, że butla może się przewrócić..."? Wink

"Zwieść cię może ciągnący ulicami tłum..." - Michał Zabłocki
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Tomasz Wciórka Płeć:Mężczyzna
wieczny

Stopień nurkowy: tmx, cave
Ubezpieczenie: nfz ;)
PostWysłany: 21-07-2017, 09:40    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

zgadzam się ze Sławkiem, również używam twinsetu z płaskim dnem i nigdy bym nie zamienił go na okrągłe denka
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Odpowiedz do tematu