Forum Dive Trek Group

Zastanów się zanim coś napiszesz - ktoś może to przeczytać...

 

 


"  Strona główna "  FAQ "  Szukaj "  Użytkownicy "  Grupy "  Statystyki "  Rejestracja "  Zaloguj "  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 8, 9, 10 ... 20, 21, 22  Następny
BUR - czyli jak zrobić ciekawe nurkowanie w Bałtyku
Autor Wiadomość
Adam Chróścicki Płeć:Mężczyzna
Adaś


Stopień nurkowy: T1
Ilość nurkowań rocznie: 100
Stopień instruktorski: M2
Wiek: 48
Dołączył: 08 Wrz 2011
Posty: 114
Skąd: Węgrów
PostWysłany: 16-04-2012, 15:07    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Było Miło i się skończyło ja też dziękuję wszystkim za współpracę i czekam co dalej. Pytania do Sebastiana, kiedy można przyjechać na warsztaty nad Bałtyk? Trzeba iść za ciosem tak mi się wydaje! Czy możemy ustalić jakiś dobry, dogodny termin?!
pozdrawiam
Adaś
PS KSD Kasia to chyba Monia Wink

_________________
Adaś
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
   
lolek Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: P2
Ilość nurkowań rocznie: 70
Wiek: 51
Dołączył: 12 Kwi 2011
Posty: 52
Skąd: k. Poznania
PostWysłany: 16-04-2012, 17:09    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

No to po kolei Smile
- dzięki wszystkim za fajne i pouczajace 2 dni
- Kasia, o której pisał KSD, to zdecydowania Monika - Krzychu, do kwiaciarni Wink
- Adaś ze zdjęcia profilowego ani trochę nie podobny do siebie "w realu" Smile
- termin czerwcowy jak dla mnie jest OK
- no i wreszcie pozdrowienia dla manata Wink

Lol
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
KSD Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: Adv.EAN IANTD, Wreck
Oznaczenie stage: KSD
Pomógł: 3 razy
Wiek: 44
Dołączył: 13 Cze 2008
Posty: 158
Skąd: Toruń
PostWysłany: 16-04-2012, 17:29    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

lolek napisał/a:
Kasia, o której pisał KSD, to zdecydowania Monika - Krzychu, do kwiaciarni Wink


O matko ale faux pas, nie wiem skąd mi się tu nagle wzięła Kasia Embarassed
Kwiaciarnia jak nic Smile

lolek napisał/a:
Adaś ze zdjęcia profilowego ani trochę nie podobny do siebie "w realu" Smile


Dokładnie Smile

Adaś napisał/a:
Pytania do Sebastiana, kiedy można przyjechać na warsztaty nad Bałtyk?


Również przyłączam się do pytania. Osobiście postaram się dostosować do każdego terminu ale fajnie gdyby była jakaś alternatywa do ewentualnego przedyskutowania.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Darek Lutkiewicz Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: GUE T1, C1, DPV1
Ilość nurkowań rocznie: 70
Ubezpieczenie: DAN/SPTSLV
Oznaczenie stage: DAL
Pomógł: 1 raz
Wiek: 57
Dołączył: 29 Lip 2011
Posty: 28
Skąd: 3Miasto
PostWysłany: 16-04-2012, 17:32    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

I ja rowniez chcialbym Wszystkim podziekowac za dobrze spedzone i przenurkowane 2 dni.
A szczegolnie Marcelowi za nocnego nurka, bo bez niego bedac na Koparkach nie zobaczyl bym koparek... Laughing
Co do terminu to ja mam najblizej, wiec sie dostosuje, ale im predzej tym lepiej.

Mam rowniez kilka zdjec uczestnikow, ale nie potrafie ich jeszcze zaladowac na Forum Sad
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Wojtek A. Filip Płeć:Mężczyzna
Site Admin
Autor Programu Świadome Nurkowanie


Stopień nurkowy: GUE T2+, Cave
Ilość nurkowań rocznie: 365
Stopień instruktorski: emeryt :)
Ubezpieczenie: DAN/PROGLD
Oznaczenie stage: WAF
Pomógł: 125 razy
Wiek: 53
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 11932
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 17-04-2012, 10:06    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Dzień dobry.
Nie mieliśmy klasycznego zdjęciowca, więc z obrazów jakby mniej niż zwykle, ale nie to jest najważniejsze.
Fajna, mocno ukierunkowana na nurkowanie Ekipa. Zainteresowani BUR'em przyjechali z różnych zakątków Polski, co tylko utwierdziło mnie w przekonaniu, że chcecie działać. Determinacja Jarka i Adama dalej powoduje u mnie dreszcze, ale z piankowcami podobno jest tak, jak z prawdziwymi facetami i kawą Wink.

Mam nadzieję, że szybką kontynuację - kolejne spotkanie tym razem w wodach naszego Bałtyku już niedługo.
3 zespoły działały bardzo sprawnie starając się wykorzystać swoją wiedzę w działaniu przygotowującym do nurkowań w Bałtyku. W zasadzie wszyscy łatwo zidentyfikowaliście miejsca, które wymagają dopracowania zarówno sprzętowego jak i typowo treningowego - bardzo fajnie pracuje się z osobami konsekwentnie wprowadzającymi poprawki z nurkowania na nurkowanie, a takimi własnie jesteście.

Na zajęciach pojawiła się Aga z Tomkiem - uczestnicy wcześniejszych treningów BURowych. Agnieszka (forumowa Kosa) opowiedziała nam trochę o roli współpracy pomiędzy uczestnikami projektu BUR, a Polską Akademią Nauk (PAN) - bardzo dziękuję (również za te trudne wyrazy Wink ).
Była też z nami Daria - krótko, ale mam nadzieję, że nie po raz ostatni.

Dwa dni minęły bardzo szybko - do zobaczenia w 3M salut .

Bardzo dziękuję za wspólnie spędzony czas.
Wojtek



PS.
Efekt czerwonego nosa mimo, że mało widoczny, jednak dał mi się trochę we znaki, ale idzie ku dobremu - w końcu czas do wody... Smile

_________________
Bądź dobrej myśli, bo po co być złej Smile ?
S. Lem
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
   
Monika Płeć:Kobieta


Stopień nurkowy: T1, Full Cave
Ubezpieczenie: DAN/SPTGLD
Oznaczenie stage: SUS
Pomogła: 13 razy
Dołączyła: 07 Lut 2006
Posty: 960
Skąd: koniec świata:)
PostWysłany: 17-04-2012, 10:19    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

KSD napisał/a:

Cytat:
lolek napisał/a:
Kasia, o której pisał KSD, to zdecydowania Monika - Krzychu, do kwiaciarni


O matko ale faux pas, nie wiem skąd mi się tu nagle wzięła Kasia
Kwiaciarnia jak nic



Ależ to nic.

Było zimno, wesoło i pożytecznie. Dziękuję za fajny weekend a zwłaszcza za wspólnego nura Marcelowi i Krzyśkowi. Marcelowi również na niespodziewaną wymianę płetw Wink

Kosie za przybliżenie idei badań PAN-u nad fitobentosem i tym drugim... scratch
Do zobaczenia wkrótce.
Monika
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Sebastian Popek Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: IANTD IT
Wiek: 50
Dołączył: 01 Lut 2006
Posty: 349
Skąd: Gdynia
PostWysłany: 23-04-2012, 09:47    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Witam

Dostałem zapytanie na pw. odnośnie treningów bałtyckich ale chyba będzie lepiej jak odpowiem na szerokim forum.

Po pierwsze cieszę się bardzo że chcecie do nas dołaczyc i działać wspólnie.
Jak wiecie pierwszym warunkiem uczestnictwa jest odbycie treningu "jeziorowego" a następnie bałtyckiego. Ma to na celu omówienie i przecwiczenie procedur, działania zespołów, zgrania poszczególnych osób.

Jeśłi chodzi o trening bałtycki to jego zadanie jest nieco inne. Tu chcemy pokazać działania już w prawdzimy środowisku wraz z elementami dodatkowymi (poręczowanie, doświetlanie, obsługa zespołów filmowych, foto czy pobieranie próbek).

Terminy takich działań są określone na rok z góry i raczej sztywne. Wynika to z naszych zobowiązań zawodowych i czasu jaki możemy na takie działania (treningowe)poświęcić.

Jeśli chodzi o terminy BUR'owe bałtyckie to są one w tym roku przewidziane na:
9-10 czerwca
25-26 sierpień

Chyba że jest grupa co najmniej 6-cio osobowa to taki trening możemy zorganizowac w innym terminie a w w/w terminach już działać.
Terminy dodatkowe (trningowe) jakie mogę zaproponować to:
19-20 maja
2-3 czerwca

Jeśli macie dodatkowe pytania to piszcie śmiało.

_________________
Pozdrawiam

Sebastian Popek
Bałtyckie Towarzystwo Wrakowe
www.balticwrecks.com
www.divespot.pl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
   
Wojtek A. Filip Płeć:Mężczyzna
Site Admin
Autor Programu Świadome Nurkowanie


Stopień nurkowy: GUE T2+, Cave
Ilość nurkowań rocznie: 365
Stopień instruktorski: emeryt :)
Ubezpieczenie: DAN/PROGLD
Oznaczenie stage: WAF
Pomógł: 125 razy
Wiek: 53
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 11932
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 17-05-2012, 18:19    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Na forum wewnętrznym BUR jest ogłoszenie dotyczące kolejnych zajęć z zakresu pierwszej pomocy - zapraszam wszystkich BURowików.

Wojtek

_________________
Bądź dobrej myśli, bo po co być złej Smile ?
S. Lem
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
   
Sebastian Popek Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: IANTD IT
Wiek: 50
Dołączył: 01 Lut 2006
Posty: 349
Skąd: Gdynia
PostWysłany: 23-05-2012, 07:58    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Jako że Wojtek nie chce udostępnic informacji kopiuję je poniżej:

Poniżej zasady uczestnictwa w treningach i nurkowaniach bałtyckich:
Realizacja rozliczeń za łódkę w ramach BUR:
1. Wypłynięcia w ramach BUR realizowane są tylko na łodziach nurkowych Litoral (łódź duża) i Sztorm (łódź mała). Związane jest to organizacją wypłynięć i współpracą BUR z tymi przewoźnikami, którzy zapewniają odpowiedni poziom bezpieczeństwa uczestnikom wypłynięć.
2. Maksymalna ilość osób na łodzi dużej to 18, na łodzi małej 8.
3. Koszty wypłynięć to 1800 PLN (duża) i 800 PLN (mała) i są ponoszone w równych częściach przez uczestników wypłynięcia, co daje 100 złotych od osoby przy pełnym obłożeniu łodzi dużej lub 100 złotych przy pełnym obłożeniu łodzi małej . Podane koszty są koszami za korzystanie z łodzi i nie obejmują kosztów dodatkowych związanych z wypłynięciami (np. napełnianie butli gazem czy wypożyczenie sprzętu).
4. Koszty mogą się zmienić w zależności od ilości osób znajdujących się na pokładzie.
5. Zapisy na wypłynięcia w ramach BUR dokonywane są poprzez umieszczenie swojego nazwiska i imienia w temacie zawierającym datę wypłynięcia na forum www.divetrek.com.pl (forum wewnętrzne BUR) wraz z adnotacją - Bałtyk.
6. Wpisanie się na listę jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na partycypowanie w kosztach wypłynięć niezależnie od wzięcia w nich udziału.
7. Definitywna rezerwacja miejsca odbywa poprzez wpłacenie kosztów wypłynięcia określonych w punkcie 3 na najpóźniej miesiąc przed wybraną datą.
8. Brak wniesionej opłaty celem rezerwacji miejsca na łodzi skutkuje wykreśleniem z listy uczestników wypłynięcia. Ponowne wpisanie na listę będzie możliwe tylko w przypadku wolnego miejsca w wybranym terminie.
9. W przypadku wykreślenia z listy zwolnione miejsce zajmuje osoba zajmujące pierwsze miejsce na liście rezerwowej.
10. W przypadku rezygnacji z wypłynięcia wpłacona kwota nie jest zwracana i stanowi część kosztów czarteru łodzi nurkowej, z zastrzeżeniem możliwości zwrotu wpłaconej zaliczki w sytuacji gdy inna osoba zajęła miejsce rezygnującego (taka sytuacja ma miejsce gdy wszystkie miejsca na łodzi są zajęte mimo nieobecności rezygnującego z wypłynięcia).
11. W przypadku znacznej zmiany kosztów wypłynięcia (np. mała ilość chętnych) szacunkowe koszty wypłynięcia przesyłane są to osób wpisanych na listę celem podjęcia decyzji o realizowaniu wypłynięcia.
12. W przypadku rezygnacji z wypłynięcia w związku z warunkami meteorologicznymi bądź zbyt wysokimi kosztami jednostkowymi wpłacone zaliczki zostaną zwrócone wpłacającym.
13. Decyzja o rezygnacji w związku z warunkami pogodowymi podejmowana jest na 24 godziny przed wypłynięciem.
14. Decyzja o rezygnacji w związku ze zbyt wysokimi kosztami jednostkowymi podejmowana jest na tydzień przed wypłynieciem.

_________________
Pozdrawiam

Sebastian Popek
Bałtyckie Towarzystwo Wrakowe
www.balticwrecks.com
www.divespot.pl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
   
Wojtek A. Filip Płeć:Mężczyzna
Site Admin
Autor Programu Świadome Nurkowanie


Stopień nurkowy: GUE T2+, Cave
Ilość nurkowań rocznie: 365
Stopień instruktorski: emeryt :)
Ubezpieczenie: DAN/PROGLD
Oznaczenie stage: WAF
Pomógł: 125 razy
Wiek: 53
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 11932
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 03-06-2012, 19:55    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

MaRkY napisał/a:
pytanie co na to Wojtek

Fajnie, że coraz więcej osób interesuje się naszym wspólnym Projektem.
Postaramy się zrobić wszystko, żeby każda chętna osoba mogła wziąć w nim udział i móc popularyzować bezpieczne nurkowanie w Bałtyku.
Wszystkimi sprawami związanymi z BUR zajmujemy się w trójkę, w chwilach wolnych od pracy, a tych jest jakoś coraz mniej .
Prosimy zatem o cierpliwość (wiem, wiem... każdy chciałby jak najszybciej do wody bounce ) - może warto zaatakować "Świeże BURaki" i razem z nimi potrenować jeszcze przed oficjalnymi zajęciami?
Jak do tej pory spotykaliśmy się z super ludźmi, chętnymi do działania - bardzo wierzę w to, że każda następna osoba jeszcze bardziej rozkręci BUR salut .
Sebastian Popek napisał/a:
w tym roku warsztaty koparkowe przewidziane są w tym roku jeszcze tylko w dniach 6-7 października. Niestety nie jesteśmy w stanie czasowo przygotowywać i prowadzić warsztatów w dowolnym terminie. Dlatego też ustaliliśmy 2-3 terminy warsztatów poza sezonem tak aby każdy mógł wybrać dostępny dla niego termin. Pozostałe terminy zarezerwowane są na działania podwodne lub warsztaty bałtyckie (te też w miarę możliwości i chętnych).

Także z tego co się orientuje (a Wojtek mnie poprawi jeśli się mylę choć wydaje mi się, że się nie mylę) wcześniej niż przed październikiem nie da się spotkać na warsztatach "koparkowych".

Jest dokładnie tak, jak pisze Sebastian.
Osoby, które zrobiły trening wstępny i czekają na bałtycki, mogą pozostawać w kontakcie z Sebastianem - co wtorek mamy zajęcia treningowe na Bałtyku, więc może uda się coś zorganizować? Przeniosę z forum wewnętrznego BUR do Kalendarium, terminy naszych wypłynięć tak, żeby każdy zainteresowany mógł je śledzić
Podobnie sprawa ma się z nowymi kandydatami - jeżeli tylko będzie taka możliwość, to z dużą przyjemnością zrobimy dla Was trening wstępny przed datą podaną przez Sebastiana - bezpieczniej będzie jednak przyjąć terminy stałe.


Właśnie wróciliśmy z Bałtyku - cała droga to rozmowa o pracy w zespole, poręczowaniu, kartowaniu i uwaga:
o nowych super ramkach do zbierania bio-próbek, które zrobił dla nas Piotrek Bałazy - wielkie dzięki.
Mam trochę zdjęć i filmików, jak tylko znajdę chwilę - na pewno załaduję.
Raz jeszcze dziękuję wszystkim uczestnikom za udział w treningu - było bardzo, bardzo fajnie.

Do zobaczenia (od jutra jestem na południu Polski),
Wojtek



PS.
Nowych członków BUR proszę o PW celem otrzymania kluczy do forum wewnętrznego.

_________________
Bądź dobrej myśli, bo po co być złej Smile ?
S. Lem
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
   
Marcel Falkiewicz Płeć:Mężczyzna

Stopień nurkowy: Cave I
Ilość nurkowań rocznie: 90
Dołączył: 29 Lut 2012
Posty: 57
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 03-06-2012, 21:27    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Udało mi się już dotrzeć do domu, więc mogę napisać relację "na gorąco". Wybitnym pisarzem niestety nie jestem Wink

Z Adasiem wyjechaliśmy w piątek około 8 rano, żeby zdążyć jeszcze zwiedzić Bryzę. Po 600 przejechanych kilometrach spotkaliśmy się z Jarkiem oraz jego żoną Dorotą i udało nam się zrobić całkiem przyjemnego nura (ok 70 minut), choć wizura nie powalała. Było to jednak moje pierwsze nurkowanie na Bałtyku, więc na pewno pozostanie niezapomniane:). Jak się okazało nazajutrz, było to ostatnie nurkowanie wrakowe na tym wyjeździe... Po spotkaniu z resztą ekipy w Pierwoszynie udaliśmy się na zasłużony odpoczynek przed wstawaniem o 6 rano następnego dnia.

O godzinie 7 (!) rano następnego dnia przyjechaliśmy do Divespot'u nabić butle i spotkać się z "ojcami prowadzącymi". Po dwugodzinnym omówieniu przez Sebastiana czym jest BUR i na czym polega działanie w ramach BUR (tudzież na czym polega bycie BURakiem) przeszliśmy do meritum spotkania, czyli działań, które mamy wykonywać pod wodą. Ponieważ pogoda zrywała beret w sensie dosłownym, naszym celem stała się torpedownia. Podzieliśmy się na 3 ekipy, każda miała za zadanie pomierzyć jedną ścianę. Sam nurek był dość lajtowy, aczkolwiek z Adasiem zauważyliśmy, że na początku nurka było zbyt rutynowe podejście, a później pod wodą współpraca była bardzo słaba, właściwie na poziomie dwóch solistów wykonujących to samo zadanie. Wojtek nie był wobec nas aż tak bardzo krytyczny, ale uznaliśmy tego nura za nieudanego, mimo wykonania zadania.

Następnego dnia zadanie było nieco trudniejsze. Zmieniły się zespoły, każdy zespół miał za zadanie ułożenie dwóch poręczówek wewnątrz torpedowni tak, aby powstała w miarę symatryczna "kratka". Zadanie oczywiście okazało się znacznie trudniejsze niż początkowo się wydawało, ale ponad 60-minutowy nurek dał nam niesamowitą frajdę, ale nie będę pisał dlaczego, żeby nie zepsuć tej zabawy uczestnikom kolejnych warsztatówSmile

Podsumowując, warsztaty były naprawdę super mimo, że nie udało nam się ze względu na pogodę wypłynąć na wraki. Idea BUR jest bardzo fajna i mam nadzieję, że uda się zrealizować chociażby część celów, które projekt zakłada. Ja na pewno będę robił wszystko, żeby swoje trzy grosze do tego dołożyćSmile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Wojtek A. Filip Płeć:Mężczyzna
Site Admin
Autor Programu Świadome Nurkowanie


Stopień nurkowy: GUE T2+, Cave
Ilość nurkowań rocznie: 365
Stopień instruktorski: emeryt :)
Ubezpieczenie: DAN/PROGLD
Oznaczenie stage: WAF
Pomógł: 125 razy
Wiek: 53
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 11932
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 04-06-2012, 12:07    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Hej.

"Świeże BUR'aki" Wink - czyli o ostatnich dwóch daniach na Bałtyku.
Fajne nury, ciekawe wnioski, a co ciekawsze wyciągane przez samych przygotowujących się do działań w ramach BUR.

Bardzo lubię oglądać zespół, który pod wodą ma wspólny cel i współpracuje żeby go osiągnąć.


Działaliśmy w 3 zespołach + wsparcie powierzchniowe - poniżej niemal cała ekipa Smile


Raz jeszcze wielkie dzięki za wspólne nurkowania.
Do zobaczenia,
Wojtek

_________________
Bądź dobrej myśli, bo po co być złej Smile ?
S. Lem
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
   
Jarek Andrzejewski Płeć:Mężczyzna
Jarek Andrzejewski


Stopień nurkowy: AdvEAN
Ilość nurkowań rocznie: 41
Oznaczenie stage: PTJA
Pomógł: 51 razy
Wiek: 53
Dołączył: 08 Paź 2011
Posty: 2707
Skąd: Łódź
PostWysłany: 04-06-2012, 14:48    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Kilka moich wrażeń i spostrzeżeń z weekendu.

Najpierw z żoną przejechaliśmy przez Gdańsk i przeszliśmy się po Długim Targu i Bazylice (w tym: na wieżę). Jeśli ktoś nie był - bardzo polecam i starówkę i robiącą olbrzymie wrażenie świątynię i widok z wieży. Jak ktoś głodny, to bar mleczny Neptun na Długim Targu wciąż działa (kubek mleka: 71 groszy)

Później pojechaliśmy do Divespotu, gdzie poznałem część ekipy (w tym: Tymka) i odebrałem pożyczonego twina. Potem spotkaliśmy się po drodze do Helu z Marcelem i Adasiem i udaliśmy się na plażę, żeby "z płetwy" dotrzeć do Bryzy.
Ja dla rozgrzewki zrobiłem dodatkowy kurs woda-brzeg-woda, bo coś mi za lekko było (to był mój pierwszy nurek z twinem i workiem i w pełnej piance w wodach otwartych), a potem udaliśmy się po dnie, wśród licznych babek (dla ścisłości: rybek, a nie osobniczek homo sapiens), jednego okonia i jednego tobiasza (albo dobijaka) w kierunku mniej więcej południowym. Po chwili okazało się, że Bryza nie odpłynęła i wciąż jest na dnie.
Upewnialiśmy się co do tego przez jakieś pół godziny, a po wyjściu na brzeg i przyodzianiu się w lądowy ubiór udaliśmy się na jedzonko (a jakże, rybka była).
Potem do Pierwoszyna zająć kwatery i wyspać się, bo w sobotę start był ustalony na 7:00.

Następnego dnia okazało się, że do nabicia było prawie 24000 litrów EAN32 i dzięki temu mieliśmy trochę czasu na posłuchanie "morskich opowieści" Sebastiana i Wojtka, którzy opowiedzieli nam o projekcie BUR i już dokładniej o tym, co każdy z nas i przyszłych BUR-aków ("A gdyby tu było nagle przedszkole w przyszłości i wasz synek mały tędy przechodził w przyszłości, którego jeszcze nie macie, więc nie mówcie mi, że siedzi z tyłu!") może w nim zrobić.
Potem do gdyńskiej mariny, zaokrętowanie na "Sztorm" i w morze. A ponieważ to ostatnie nie było dla nas zbyt łaskawe, to jako nasz cel została wyznaczona Torpedownia w Babich Dołach (http://pl.wikipedia.org/wiki/Torpedownia).
Dla wielu z nas, w tym niżej podpisanego, było to zupełnie nowe miejsce. Tam dokonaliśmy rzetelnych i niezwykle dokładnych (czyli pewnie z dokładnością do 1MM Smile ) pomiarów ścian i otworów w nich. Tu muszę podziękować Monice za stoicki spokój w trakcie komunikacji raz tylko zakłócony trudnością w zrozumieniu przeze mnie, że właśnie wtedy był właściwy czas i miejsce na zawiązanie węzła pomiarowego (ona kurtuazyjnie twierdzi, że to na siebie się zdenerwowała, bo nie potrafiła przekazać, ale ja wiem swoje Smile ).

Potem powrót do Divespotu i omówienie działań i "czas wolny". Na wszelki wypadek, żeby rano znów nie było "obsuwy" ładowanie twinów zostało wykonane od razu.
Jak już Marcel napisał wybrałem się z żoną, która co prawda nie nurkuje, ale przynajmniej toleruje, więc tym razem jedzonko spożyłem już nie z zespołem (mam nadzieję, że kiedyś mi wybaczycie).

W niedzielę start o 7:30, morskie opowieści Wojtka i Tymka (jak się okazało, Sebastian też nie wytrzymał długo bez naszego towarzystwa i dosłownie przybiegł), do mariny na łódź, i na Zatokę (znów na Torpedownię).

Tym razem pływaliśmy wewnątrz budynku. Nurkowanie wydawać się może "lajtowe", bo średnia głębokość ledwo przekraczała 5m, ale to pozory, bo dno jest bardzo nieregularne, z płytami z betonu, szynami, prętami, elementami konstrukcji sterczącymi pod różnymi kątami i w różnych kierunkach. Nie tak prosto położyć "kratkę" z linek (a to właśnie było naszym celem) w takiej scenerii.

Moje wnioski: bardzo ważna jest komunikacja, a bez niej "sztuka cierpi". Oczywiście sama technika nurkowania, procedury to środek do celu, ale można być idealnie wytrymowanym nurkiem sięgającym z łatwością pod pachą do zaworów (wszystkich trzech na raz) i jednocześnie sprawdzającym gaz i kompas - i bez komunikacji ze swoim zespołem czy innymi zespołami wyjść z wody ze słowami "motyla noga! nie udało się!" i poczuciem, że można było to zrobić lepiej.
Poczynając od ustalenia zadań na łodzi i podziału zadań pomiędzy współpracujące zespoły, poprzez ustalenia zadań w zespole (kto będzie obsługiwał kołowrotek, a kto kompas, co robimy w jakiej kolejności) aż po komunikację pod wodą - zwłaszcza, jeśli w pewnym momencie się "pogubimy" (niekoniecznie w sensie "zabłądzimy") to zamiast się miotać, warto się zatrzymać i spokojnie ustalić, co jeszcze trzeba robić czy w jaki sposób dostosować plan do zastanych warunków (dla mnie np. zaskoczeniem było ukształtowanie dna i momentami to, że w jednym miejscu było kilka zespołów).
Tymek i Wojtek to podsumowali: "[pod wodą] mówić krótkimi zdaniami, a najlepiej pojedyncznymi wyrazami". Święta prawda.
Na taką komunikację i planowanie nie szkoda żadnej sekundy. Co innego jeśli naszym planem ma być "oglądanie rybek", a co innego, jeśli przy okazji chcemy zrobić coś, co właśnie w BUR mnie pociąga: wykonać zadanie, którego wynik posłuży komuś innemu do wykonania jego "kawałka układanki" (czy to będzie zbadanie próbek mikrobentosu http://pl.wikipedia.org/wiki/Mikrobentos, zoobentosu http://pl.wikipedia.org/wiki/Zoobentos czy wykonanie szkicu i pomiarów jakiegoś wraku, a to wszytko pozwoli nam wszystkim lepiej zrozumieć środowisko, z którym związaliśmy naszą pasję).

Wielkie dzięki za te dwa dni dla całej drużyny pod- i nadwodnej.

P.S. W centrum handlowym Gemini zaraz przy skwerze Kościuszki jest bardzo dobra czekolada do picia Smile

_________________
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
   
Monika Płeć:Kobieta


Stopień nurkowy: T1, Full Cave
Ubezpieczenie: DAN/SPTGLD
Oznaczenie stage: SUS
Pomogła: 13 razy
Dołączyła: 07 Lut 2006
Posty: 960
Skąd: koniec świata:)
PostWysłany: 04-06-2012, 21:48    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Panowie,

bardzo dziękuję za wspólne nury.
W szczególności: Jarkowi - ciągle jestem pełna podziwu dla nurkujących w zimnej wodzie w piance - osobiście nigdy się nie odważyłam, a Jarek nie dość, że w piance, to jeszcze pierwszego dnia wyszliśmy z wody jako ostatni Smile
I Irkowi - siła spokoju pod wodą i komunikacja jakby to był 100 a nie pierwszy nur razem Smile i jeszcze to nieodparte wspólne odczucie, że jak docieramy w którekolwiek z wyznaczonych miejsc spotkania, to właśnie odbywa się sprzątanie po jakiejś wielkiej akcji Wink.

Dla mnie zwłaszcza drugi dzień był pyszną zabawą. Rozszerzenie komunikacji pod wodą na 6 osób, z których wszystkie mają wspólny cel do zrealizowania na określonej z góry powierzchnii, pokazuje kolejny, nowy wymiar nurkowania. Nurkowania gdzie mijany nurek jest cześcią czegoś wspólnego a nie tylko obcym nurkiem z tej samej łódki. Smile Fajne.

I wreszcie special thanks Smile goes to Darek - support powierzchniowy w najlepszym wydaniu. Zanim się zorientowałam siedziałam po nurze na ławce i miałam już zdjęte płetwy. Shocked (Ale jednak szkoda, że zapodział się Twój kaptur.)

do zobaczenia
Monika
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Wojtek A. Filip Płeć:Mężczyzna
Site Admin
Autor Programu Świadome Nurkowanie


Stopień nurkowy: GUE T2+, Cave
Ilość nurkowań rocznie: 365
Stopień instruktorski: emeryt :)
Ubezpieczenie: DAN/PROGLD
Oznaczenie stage: WAF
Pomógł: 125 razy
Wiek: 53
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 11932
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 02-10-2012, 11:11    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Hej.
To działu "Treningi nurkowe" przeniosłem wszystkie wpisy związane z organizacją naszych BURowych zajeć - tam proszę działać w tej sprawie :klik

Wojtek

_________________
Bądź dobrej myśli, bo po co być złej Smile ?
S. Lem
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 9 z 22 Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 8, 9, 10 ... 20, 21, 22  Następny
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Oznacz temat jako nieczytany

Skocz do:  

Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group

Akagahara style created by NashT.