Forum Dive Trek Group

Zastanów się zanim coś napiszesz - ktoś może to przeczytać...

 

 


"  Strona główna "  FAQ "  Szukaj "  Użytkownicy "  Grupy "  Statystyki "  Rejestracja "  Zaloguj "  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Następny
"Uprawnienia" nurkowe w świetle polskiego prawa
Autor Wiadomość
Piotr Głoskowski Płeć:Mężczyzna
UGoL Underwater Group of Lodz


Stopień nurkowy: nTMX, Cave, GUE FT
Ilość nurkowań rocznie: 60
Pomógł: 9 razy
Wiek: 56
Dołączył: 26 Wrz 2011
Posty: 1040
Skąd: Łódź
PostWysłany: 10-05-2015, 22:21    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

A może by spróbować znaleźć kogoś pokrzywdzonego? Kogoś kto zapłacił za kurs sądząc , że zdaje egzamin państwowy.
Serio myślicie, że ludziom robiącym "uprawnienia" na kolejne 15cm głębokości wydaje się, że uzyskują papier rangi prawa jazdy?
To ja proponuję ankietę zrobić "czy robiąc kurs nurkowy wiedziałeś, że za nurkowanie bez certyfikatu nie grożą żadne konsekwencje prawne".
Jeśli ktoś się zgłosi to może Sławek ufunduje mu nagrodę Osła Roku?

_________________
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Tomek Płociński Płeć:Mężczyzna
kiedyś Plotek :)


Stopień nurkowy: ARTmx
Ilość nurkowań rocznie: 40
Ubezpieczenie: DAN
Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 18 Mar 2008
Posty: 2766
Skąd: w-wa
PostWysłany: 11-05-2015, 10:32    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Piotr Głoskowski napisał/a:
To ja proponuję ankietę zrobić "czy robiąc kurs nurkowy wiedziałeś, że za nurkowanie bez certyfikatu nie grożą żadne konsekwencje prawne".

Znam co najmniej dwóch kumpli którzy nurkowali bez żadnych uprawnień, głównie za granicą bo w Pl nie ma dla nich sensu.... nie słyszeli nic o barotraumie .... jeden nawet się chwalił, że zaczynał od fredivingu a późnej robił to samo tylko z butlą, dzięki temu na dłużej mu gazu starczało Razz to, że żyje nie jest dowodem na to, że można ale jedynie przesłanką, że może się udać przeżyć

Nigdy nie robiłem żadnych uprawnień w celu zaspokojenia bliżej nieokreślonych wymagań ustawodawcy polskiego a wręcz przeciwnie, kursy, nawet te uznawane za niepotrzebne robiłem przede wszystkim dlatego aby nie zabić się pod wodą z powodu braku podstawowej wiedzy w tym zakresie Razz

_________________
Pozdrav

"And remember; any diver can abort any dive at any time for any reason."
Moja strona www.podlustremwody.pl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
waterman Płeć:Mężczyzna
D-Diver


Stopień nurkowy: D-Diver
Ilość nurkowań rocznie: 120
Oznaczenie stage: Teoś
Pomógł: 6 razy
Wiek: 59
Dołączył: 17 Maj 2006
Posty: 400
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 11-05-2015, 15:07    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Tomek Płociński napisał/a:
Znam co najmniej dwóch kumpli którzy nurkowali bez żadnych uprawnień, głównie za granicą bo w Pl nie ma dla nich sensu.... nie słyszeli nic o barotraumie .... jeden nawet się chwalił, że zaczynał od fredivingu a późnej robił to samo tylko z butlą, dzięki temu na dłużej mu gazu starczało Razz to, że żyje nie jest dowodem na to, że można ale jedynie przesłanką, że może się udać przeżyć

HI HI Very Happy Very Happy znamy tych samych?? ale oni byli profesionalistami.... mieli slicznie wypalniane logbooki i naprawde sporo nurkowań na kontach.
A co do pomyslu wlasnej organizacji? dlaczego nie.... przecież wszystkie tak powstały
Zebrało się paru gości i stwierdzilo .... bedziemy uczyć nurkować lepiej i bezpieczniej od " tamtych" no i będziemy zarabiać kase.... jak " tamci" bo do tego się to sprowadza

_________________
pozdrawiam Jarek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
108139
   
Sławek Hałka Płeć:Mężczyzna
Osioł


Stopień nurkowy: P4 full TMX
Ilość nurkowań rocznie: 90
Pomógł: 8 razy
Wiek: 62
Dołączył: 11 Wrz 2012
Posty: 1082
Skąd: Koszalin
PostWysłany: 13-05-2015, 23:04    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Piotr Głoskowski napisał/a:
Jeśli ktoś się zgłosi to może Sławek ufunduje mu nagrodę Osła Roku?

Mr. Green
Trochę przestawiłbym pytanie "Czy robiąc kurs nurkowy wiedziałeś, że po jego ukończeniu nie nabywasz żadnych uprawnień, lecz tylko certyfikat organizacji, w której go ukończyłeś?"
Sądzę, że dla wielu kursantów takie pytanie może być jednak zaskakujące i powodujące zmarszczenie czoła. Rolling Eyes
A jeżeli chodzi o ufundowanie nagrody Osła Roku, to bardzo chętnie. Ale może nie za taką akurat niewiedzę.

_________________
Pozdrawiam
-----------------------------------------------------
"Wiem tylko to, co sam widziałem." - Ernest Hemingway
"Zwieść cię może ciągnący ulicami tłum..." - Michał Zabłocki
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Monika Płeć:Kobieta


Stopień nurkowy: T1, Full Cave
Ubezpieczenie: DAN/SPTGLD
Oznaczenie stage: SUS
Pomogła: 13 razy
Dołączyła: 07 Lut 2006
Posty: 960
Skąd: koniec świata:)
PostWysłany: 14-05-2015, 00:36    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Sławek Hałka napisał/a:
"Czy robiąc kurs nurkowy wiedziałeś, że po jego ukończeniu nie nabywasz żadnych uprawnień, lecz tylko certyfikat organizacji, w której go ukończyłeś?"



Ja na swoich kursach nabywałam głównie wiedzę i umiejętności, a nie certyfikaty (zgodnie z moim oczekiwaniem zresztą). Może to Ty powinieneś sobie zadać parę pytań? Wink

_________________
Nie bywam usatysfakcjonowana rozumieniem czegokolwiek, ponieważ wiem, że moja zdolność pojmowania może być jedynie nieskończenie małym ułamkiem tego, co chciałabym zrozumieć. (Ada Lovelace; 1815-1852)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
shell Płeć:Mężczyzna

Stopień nurkowy: DM
Ilość nurkowań rocznie: 500
Pomógł: 1 raz
Wiek: 52
Dołączył: 06 Cze 2012
Posty: 140
Skąd: Piotrkow Tryb
PostWysłany: 14-05-2015, 00:56    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Sławek Hałka napisał/a:
"Czy robiąc kurs nurkowy wiedziałeś, że po jego ukończeniu nie nabywasz żadnych uprawnień, lecz tylko certyfikat organizacji, w której go ukończyłeś?"

Nie do konca sie z Toba zgodze, Pracuje zawodowo w UK w mojej pracy minimalny wymagany stopien to Divemaster lub odpowiednik innych organizacji, dodam ze nie jest to plywanie rekreacyjne. Takie sa przepisy rzadowe a nie "widzimisie" pracodawcy...malo tego, trzeba byc aktywny, czyli oplacac skladki w swojej organizacji. Czyli jakas tam moc plastik ma Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Piotr Głoskowski Płeć:Mężczyzna
UGoL Underwater Group of Lodz


Stopień nurkowy: nTMX, Cave, GUE FT
Ilość nurkowań rocznie: 60
Pomógł: 9 razy
Wiek: 56
Dołączył: 26 Wrz 2011
Posty: 1040
Skąd: Łódź
PostWysłany: 14-05-2015, 08:14    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Sławek Hałka napisał/a:
"Czy robiąc kurs nurkowy wiedziałeś, że po jego ukończeniu nie nabywasz żadnych uprawnień, lecz tylko certyfikat organizacji, w której go ukończyłeś?"
Sądzę, że dla wielu kursantów takie pytanie może być jednak zaskakujące i powodujące zmarszczenie czoła.


Tyle, że to nieuczciwe pytanie. Poza wyjątkowymi przypadkami każda baza nurkowa. właściciel łodzi, wejścia do jaskini/kopalni, organizator nurkowań nie pozwoli na wejście do wody nieznanej sobie osobie, ktora nie okaże stosownego certyfikatu. Czym jest w takiej sytuacji certyfikat jeśli nie uprawnieniem do nurkowania?

_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
martin Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: Tech.Cave
Ubezpieczenie: DAN/VDST
Pomógł: 55 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 3501
Skąd: NUE
PostWysłany: 14-05-2015, 09:40    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Monika napisał/a:
Ja na swoich kursach nabywałam głównie wiedzę i umiejętności, a nie certyfikaty

Zalezy w duzej mierze od instruktora/osoby z ktora nurkujesz. Robilem "plastiki" bo byly mi potrzebne zeby moc nurkowac w pewnych warunkach, ale i nurkowalem z kolegami, ktorzy nauczyli mnie wiecej niz instruktor na kursie, a mimo tego nie mam zadnych plastikow potwierdzajacych te umiejetnosci a wiedza byla zdobyta gratisowo.

Slawek w pewnej mierze ma racje. Idac na kurs kupujesz plastik potwierdzajacy ze zaplaciles za jakas usluge. Jakosci tej uslugi nikt nie zweryfikuje - jako przyklad moge podac instruktora PADI u ktorego szkolila sie moja byla zona. W trakcie kursu OWD tlumaczyl jej, ze nurkowanie ponizej 20m moze spowodowac chorobe DEKOMPRESYJNA, ale objawy mijaja gdy wynurzy sie na plytsza glebokosc. Jako przyklad opowiadal o jakims kursie ktory prowadzil na glebokosci 40m i na ktorym kursant nie potrafil rozwiazac jakiegos zadania matematycznego.

Piotr Głoskowski napisał/a:
Czym jest w takiej sytuacji certyfikat jeśli nie uprawnieniem do nurkowania?

Nie jest. Swiadczy o tym ze zaplaciles za kurs, a nie ze nabyles jakies umiejetnosci. To ze jakas osoba pozwoli ci na jego podstawie wejsc lub nie wejsc na jego podworko, nie ma wiekszego znaczenia. Sytuacja jest identyczna jak z wejsciem na dyskoteke, gdzie bramkarz na podstawie tego, jakie masz ubranie wpuszcza Cie lub nie. Nie masz zadnych podstaw prawnych, zeby wejsc na ta impreze, decyduje wlasciciel dyskoteki.

_________________
[quote:e1aa1c559f="KasiaK"]ja sie nie boje siebie
boje sie tych z ktorymi mialabym plywac[/quote]
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Piotr Głoskowski Płeć:Mężczyzna
UGoL Underwater Group of Lodz


Stopień nurkowy: nTMX, Cave, GUE FT
Ilość nurkowań rocznie: 60
Pomógł: 9 razy
Wiek: 56
Dołączył: 26 Wrz 2011
Posty: 1040
Skąd: Łódź
PostWysłany: 14-05-2015, 10:30    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

martin napisał/a:
To ze jakas osoba pozwoli ci na jego podstawie wejsc lub nie wejsc na jego podworko, nie ma wiekszego znaczenia.

Martin nie ma dla Ciebie znaczenia, że leciałeś nurkować pół świata, a potem Ci odmówiono wejścia do wody bo nie masz plastiku, zwanego rutynowo "uprawnieniami"?

_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Adam Frajtak Płeć:Mężczyzna
GUE PSAI TMX FULL CAVE


Stopień nurkowy: GUE PSAI TMX Cave
Ilość nurkowań rocznie: 100
Ubezpieczenie: DAN
Pomógł: 11 razy
Wiek: 53
Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 2601
Skąd: Śląsk
PostWysłany: 14-05-2015, 11:35    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Monika napisał/a:
Sławek Hałka napisał/a:
"Czy robiąc kurs nurkowy wiedziałeś, że po jego ukończeniu nie nabywasz żadnych uprawnień, lecz tylko certyfikat organizacji, w której go ukończyłeś?"



Ja na swoich kursach nabywałam głównie wiedzę i umiejętności, a nie certyfikaty (zgodnie z moim oczekiwaniem zresztą). Może to Ty powinieneś sobie zadać parę pytań? Wink


To tylko trochę prawdziwe, bo gdyby ten sam uczący nie posiadał certyfikatu instruktora i nie kończyłby kursu wydaniem certyfikatu to nie "zasięgałabyś" wiedzy u niego prawda?

Niby większość z nas idzie na kurs żeby się nauczyć a jednak wszyscy wybraliśmy taką naukę którą potwierdza otrzymany certyfikat.

_________________
Instruktor NAUI # 49419 http://www.naui.org
"God is at the bottom of the sea and I dive to find him" Enzo Maiorca
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
 
Numer Gadu-Gadu
100953
   
martin Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: Tech.Cave
Ubezpieczenie: DAN/VDST
Pomógł: 55 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 3501
Skąd: NUE
PostWysłany: 14-05-2015, 11:57    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Piotr Głoskowski napisał/a:
Martin nie ma dla Ciebie znaczenia, że leciałeś nurkować pół świata, a potem Ci odmówiono wejścia do wody bo nie masz plastiku...


Stosuje prosta metode - przed wylotem informuje sie, co jest mi potrzebne, dlatego nie zdazylo mi sie jeszcze zebym nie zrobil planowanych nukowan. W realu potrzebujesz 3..4 plastiki, zebys mogl nurkowac bardzo powaznie.

Mam komplet trzech plastikow, ktore uwazam za istotne. Wszystkie pozostale robilem tylko po to, zeby zobaczyc jak nauczaja pewni instruktorzy/organizacje (n.p. FundyGUE, AOWD) albo bo akurat mozna bylo je dostac w gratisie - wiekszosc tych kursow nie wniosla w teorii nic, w praktyce zmusila mnie do przecwiczenia paru skilsow, na cwiczenie ktorych nie mial bym choty w trakcie nie kursowych nurkowan.

_________________
[quote:e1aa1c559f="KasiaK"]ja sie nie boje siebie
boje sie tych z ktorymi mialabym plywac[/quote]
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
waterman Płeć:Mężczyzna
D-Diver


Stopień nurkowy: D-Diver
Ilość nurkowań rocznie: 120
Oznaczenie stage: Teoś
Pomógł: 6 razy
Wiek: 59
Dołączył: 17 Maj 2006
Posty: 400
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 14-05-2015, 12:04    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Adam Frajtak napisał/a:
otrzymany certyfikat

tak jest i sprawdzany w co poniektórych bazach i łajbach.
Ale mam pytanie ilu nowych kursantów OWD sprawdzało plastiki swoich instruktorów? czy aby na pewno są instruktorami?

_________________
pozdrawiam Jarek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
108139
   
Adam Frajtak Płeć:Mężczyzna
GUE PSAI TMX FULL CAVE


Stopień nurkowy: GUE PSAI TMX Cave
Ilość nurkowań rocznie: 100
Ubezpieczenie: DAN
Pomógł: 11 razy
Wiek: 53
Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 2601
Skąd: Śląsk
PostWysłany: 14-05-2015, 12:18    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

waterman napisał/a:
Adam Frajtak napisał/a:
otrzymany certyfikat

tak jest i sprawdzany w co poniektórych bazach i łajbach.
Ale mam pytanie ilu nowych kursantów OWD sprawdzało plastiki swoich instruktorów? czy aby na pewno są instruktorami?

Nie mam pojęcia ale to jest zdaje się weryfikowane dopiero wtedy gdy nie przychodzi do nich ich własny certyfikat OWD Mr. Green

_________________
Instruktor NAUI # 49419 http://www.naui.org
"God is at the bottom of the sea and I dive to find him" Enzo Maiorca
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
 
Numer Gadu-Gadu
100953
   
Monika Płeć:Kobieta


Stopień nurkowy: T1, Full Cave
Ubezpieczenie: DAN/SPTGLD
Oznaczenie stage: SUS
Pomogła: 13 razy
Dołączyła: 07 Lut 2006
Posty: 960
Skąd: koniec świata:)
PostWysłany: 14-05-2015, 12:28    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Cały ten watek to taka semantyczna przepychanka. Dużo hałasu o nic.



Założenie: Sławek ma rację - uprawnienia nurkowe nie istnieją.

Pytanie: Jak ta wiedza wpłynie na rzeczywistość, w której porusza się nurek?

_________________
Nie bywam usatysfakcjonowana rozumieniem czegokolwiek, ponieważ wiem, że moja zdolność pojmowania może być jedynie nieskończenie małym ułamkiem tego, co chciałabym zrozumieć. (Ada Lovelace; 1815-1852)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Adam Frajtak Płeć:Mężczyzna
GUE PSAI TMX FULL CAVE


Stopień nurkowy: GUE PSAI TMX Cave
Ilość nurkowań rocznie: 100
Ubezpieczenie: DAN
Pomógł: 11 razy
Wiek: 53
Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 2601
Skąd: Śląsk
PostWysłany: 14-05-2015, 12:42    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Monika napisał/a:
Cały ten watek to taka semantyczna przepychanka. Dużo hałasu o nic.

Dokładnie tak Very Happy


Monika napisał/a:

Założenie: Sławek ma rację - uprawnienia nurkowe nie istnieją.

Istnieją,
Uprawnienia istnieją zgodnie z prawem zwyczajowym stosowanym w środowisku. Dopuszczanie do nurkowań zgodnie z posiadanym wyszkoleniem potwierdzonym właściwym certyfikatem jest zgodne z dobrą praktyką właściwą dla tego środowiska.
To nie jest coś co nie istnieje- Takie elementy również są brane pod uwagę i rozpatrywane pod kątem ewentualnej odpowiedzialności przez sądy.
Taki przykład: Jakiś czas temu doszło do katastrofy w tunelu gdzieś w Europie ( zdaje się że we Włoszech) Kierowca został skazany za postępowanie niezgodne z dobrą praktyką zawodową i błąd w sztuce a jednocześnie nie złamał żadnego z obowiązujący przepisów prawa.

Innym przykładem może być inne hobby- myślistwo, ostra zabawa nierzadko kończąca się wypadkami i to wbrew pozorom nie koniecznie postrzałami. Sądy poruszają się głównie w obszarze zasad obowiązujących w środowisku myśliwych bo twardymi przepisami prawa praktycznie nic nie jest regulowane.

Monika napisał/a:

Pytanie: Jak ta wiedza wpłynie na rzeczywistość, w której porusza się nurek?


Nie wpłynie bo wbrew rozprawom o ilości mieszczących się diabłów na główce od szpilki ludzie zachowują się logicznie i zdroworozsądkowo. Wbrew obawom rozumieją że odpowiedzialność formalna nie musi oznaczać braku dobrej zabawy ani też nie musi poruszać się w reżimie prawa stanowionego żeby bawić się odpwiedzialnie

_________________
Instruktor NAUI # 49419 http://www.naui.org
"God is at the bottom of the sea and I dive to find him" Enzo Maiorca
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
 
Numer Gadu-Gadu
100953
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 2 z 12 Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Oznacz temat jako nieczytany

Skocz do:  

Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group

Akagahara style created by NashT.