Forum Dive Trek Group

Zastanów się zanim coś napiszesz - ktoś może to przeczytać...

 

 


"  Strona główna "  FAQ "  Szukaj "  Użytkownicy "  Grupy "  Statystyki "  Rejestracja "  Zaloguj "  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Następny
"Uprawnienia" nurkowe w świetle polskiego prawa
Autor Wiadomość
Monika Płeć:Kobieta


Stopień nurkowy: T1, Full Cave
Ubezpieczenie: DAN/SPTGLD
Oznaczenie stage: SUS
Pomogła: 13 razy
Dołączyła: 07 Lut 2006
Posty: 960
Skąd: koniec świata:)
PostWysłany: 14-05-2015, 12:57    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Otóż to Smile

Burza ("burzunia" raczej) w szklance wody.

_________________
Nie bywam usatysfakcjonowana rozumieniem czegokolwiek, ponieważ wiem, że moja zdolność pojmowania może być jedynie nieskończenie małym ułamkiem tego, co chciałabym zrozumieć. (Ada Lovelace; 1815-1852)
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Adam Frajtak Płeć:Mężczyzna
GUE PSAI TMX FULL CAVE


Stopień nurkowy: GUE PSAI TMX Cave
Ilość nurkowań rocznie: 100
Ubezpieczenie: DAN
Pomógł: 11 razy
Wiek: 53
Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 2601
Skąd: Śląsk
PostWysłany: 14-05-2015, 13:00    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Monika napisał/a:
Otóż to Smile

Burza ("burzunia" raczej) w szklance wody.


taka gównoburzeczka Mr. Green

_________________
Instruktor NAUI # 49419 http://www.naui.org
"God is at the bottom of the sea and I dive to find him" Enzo Maiorca
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
 
Numer Gadu-Gadu
100953
   
Sebastian Zieliński Płeć:Mężczyzna
Sebiriusz

Stopień nurkowy: P3
Pomógł: 4 razy
Wiek: 43
Dołączył: 12 Lut 2015
Posty: 233
Skąd: Płock
PostWysłany: 14-05-2015, 13:27    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

I wlasnie mozna skończy dyskusję. Smile

Cytat:
Istnieją,
Uprawnienia istnieją zgodnie z prawem zwyczajowym stosowanym w środowisku. Dopuszczanie do nurkowań zgodnie z posiadanym wyszkoleniem potwierdzonym właściwym certyfikatem jest zgodne z dobrą praktyką właściwą dla tego środowiska.
To nie jest coś co nie istnieje- Takie elementy również są brane pod uwagę i rozpatrywane pod kątem ewentualnej odpowiedzialności przez sądy.
Taki przykład: Jakiś czas temu doszło do katastrofy w tunelu gdzieś w Europie ( zdaje się że we Włoszech) Kierowca został skazany za postępowanie niezgodne z dobrą praktyką zawodową i błąd w sztuce a jednocześnie nie złamał żadnego z obowiązujący przepisów prawa.

Innym przykładem może być inne hobby- myślistwo, ostra zabawa nierzadko kończąca się wypadkami i to wbrew pozorom nie koniecznie postrzałami. Sądy poruszają się głównie w obszarze zasad obowiązujących w środowisku myśliwych bo twardymi przepisami prawa praktycznie nic nie jest regulowane.


Prawo zwyczajowe.

Ustawy nie nakazują nam miec certyfikat potwierdzający szkolenia/umiejętności wchodząc do wody jednak jezeli cos się wydarzy mogą sie o to zapytać. Innym tematem jest widzimisię właściciela wpuszczającego nurka do SWOJEJ bazy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Adam Frajtak Płeć:Mężczyzna
GUE PSAI TMX FULL CAVE


Stopień nurkowy: GUE PSAI TMX Cave
Ilość nurkowań rocznie: 100
Ubezpieczenie: DAN
Pomógł: 11 razy
Wiek: 53
Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 2601
Skąd: Śląsk
PostWysłany: 14-05-2015, 13:37    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Sebastian Zieliński napisał/a:
Innym tematem jest widzimisię właściciela wpuszczającego nurka do SWOJEJ bazy.


Można popatrzeć na to przez pryzmat innych obiektów rekreacyjnych. Za przykład niech posłużą strzelnice sportowe, prowadzący strzelnicę może i czasem to robi nie wpuszcza/wyprasza klientów bez podania przyczyn. W przypadku akwenów nurkowych nigdy nie spotkałem się z tym natomiast na strzelnicach w Żorach i w Emjot Chorzów bywam regularnie i jest to częste zjawisko. Nurkowanie i strzelectwo to rekreacja sportowa nie wymagająca prawem żadnych certyfikatów.
Z innej mańki- "Stadniny koni" z torami przeszkód do jeździectwa nie jest wymagany żaden certyfikat a jak stajenny zadecyduje wypad z placu to lecisz ze swoim koniem w podskokach. Pomimo tego że za wjazd płacisz i za użytkowanie też identycznie jak na Koparkach. Dlaczego tam nikogo to nie dziwi?

_________________
Instruktor NAUI # 49419 http://www.naui.org
"God is at the bottom of the sea and I dive to find him" Enzo Maiorca
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
 
Numer Gadu-Gadu
100953
   
martin Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: Tech.Cave
Ubezpieczenie: DAN/VDST
Pomógł: 55 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 3501
Skąd: NUE
PostWysłany: 14-05-2015, 14:09    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Monika napisał/a:
Pytanie: Jak ta wiedza wpłynie na rzeczywistość, w której porusza się nurek?


Nijak. Wiekszosc nurkowan mozna wykonac bez papierow, przy niektorych jestesmy uzaleznieni od nastroju innych osob, ktore albo wpuszcza Cie na nurkowisko, albo nie. Sytuacja identyczna z wejsciem na dyskoteke - jak kark na bramce Cie nie wpusci, to zawsze mozesz wziac adapter i zorganizowac bibe na chacie.

_________________
[quote:e1aa1c559f="KasiaK"]ja sie nie boje siebie
boje sie tych z ktorymi mialabym plywac[/quote]
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Michał Bińkowski Płeć:Mężczyzna
Biniu


Stopień nurkowy: NTMX+
Ubezpieczenie: DAN
Pomógł: 1 raz
Wiek: 46
Dołączył: 08 Paź 2012
Posty: 221
Skąd: Łódź
PostWysłany: 14-05-2015, 14:41    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

W Polsce były kiedyś przepisy, ale uchylono je (jeśli chodzi o nie zawodowe nurkowanie). Obecnie wprost nie wprowadza się wymogu posiadania "uprawnień", ale w pewnych przypadkach brak uprawnień może być okolicznością istotną do oceny czy doszło do zachowania należytej staranności przy stosunkach prawnych danego rodzaju (różne sytuacje np. przy usługach turystycznych obejmujących nurkowanie). W krajach, gdzie turystyka nurkowa jest rozpowszechniona, przepisy zobowiązują przede wszystkim podmioty gospodarcze z branży do sprawdzania czy ich klienci mają certyfikat.

_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
   
Sławek Hałka Płeć:Mężczyzna
Osioł


Stopień nurkowy: P4 full TMX
Ilość nurkowań rocznie: 90
Pomógł: 8 razy
Wiek: 62
Dołączył: 11 Wrz 2012
Posty: 1082
Skąd: Koszalin
PostWysłany: 15-05-2015, 00:11    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Monika napisał/a:
Ja na swoich kursach nabywałam głównie wiedzę i umiejętności, a nie certyfikaty (zgodnie z moim oczekiwaniem zresztą).

Ja dokładnie tak samo. Przy czym zaryzykowałbym tezę, że nabycie realnych umiejętności w trakcie kursu jest raczej mało wykonalne. Realne umiejętności biorą się raczej nie z kursów, lecz z późniejszego stażu z dobrą praktyką nurkową.

shell napisał/a:
Nie do konca sie z Toba zgodze, Pracuje zawodowo w UK w mojej pracy minimalny wymagany stopien to Divemaster lub odpowiednik innych organizacji

Wymagany przez kogo? Przez organizatorów nurkowania (bazy nurkowe) czy przez rząd UK?

Monika napisał/a:
Cały ten watek to taka semantyczna przepychanka. Dużo hałasu o nic.

Ja się nie przepycham. Stwierdzam po prostu fakt, że obecnie w Polsce pojęcie "uprawnienia nurkowe" nie ma żadnego prawnego umocowania.

Monika napisał/a:
Pytanie: Jak ta wiedza wpłynie na rzeczywistość, w której porusza się nurek?

Pytanie zasadne. Może mieć wpływ na ocenę tej rzeczywistości i umiejętność odnalezienia się w różnych sytuacjach.
Jeżeli ktoś mówi np. "Nie wolno ci nurkować na głębokość 40 m, bo nie masz takich uprawnień" w sensie pojęciowym i prawnym wprowadza cię w błąd.
Właściwa kwestia brzmi "Nie zanurkuję z tobą na 40 m, bo nie masz stosownego certyfikatu organizacji nurkowej. Ponieważ Cię nie znam, nie wiem czy masz wystarczające umiejętności aby to bezpiecznie zrobić".
Pozostają jeszcze inne aspekty związane z postawą prokuratorów po wypadkach nurkowych. Tutaj kwestia rzekomych "uprawnień" może mieć zdecydowanie większe znaczenie.

Powiedzmy, że nurkowałaś partnersko z kolegą na te 40m, ale on nie miał żadnego certyfikatu potwierdzającego jego umiejętności w tym zakresie. Ty zaś miałaś taki certyfikat. Zdarzył się wypadek, nie zdołałaś pomóc koledze i kolega poległ. A Ty żyjesz.
Pojawia się oczywiście dociekliwy prokurator i stawia tezę: "No tak, pani partner nie miał uprawnień do nurkowania na taką głębokość. A pani wiedząc o tym podjęła się z nim nurkować." Co odpowiesz na tezę prokuratora o "uprawnieniach", jak będziesz się bronić?

Ten wątek stworzyłem po to aby zaakcentować, jaki mamy aktualnie w Polsce stan prawny dotyczący nurkowania. I pobudzić ewentualnie do refleksji, co może tego wynikać.

_________________
Pozdrawiam
-----------------------------------------------------
"Wiem tylko to, co sam widziałem." - Ernest Hemingway
"Zwieść cię może ciągnący ulicami tłum..." - Michał Zabłocki
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Michał Bińkowski Płeć:Mężczyzna
Biniu


Stopień nurkowy: NTMX+
Ubezpieczenie: DAN
Pomógł: 1 raz
Wiek: 46
Dołączył: 08 Paź 2012
Posty: 221
Skąd: Łódź
PostWysłany: 15-05-2015, 13:34    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Była taka sprawa, prokuratura oskarżyła partnera, który przeżył; nie powiem teraz czy zarzut był: nieudzielenie pomocy czy narażenia na niebezpieczeństwo;
2 nurków, jeden bardziej doświadczony, drugi mniej, poszli nurkować w miejsce gdzie głębokość przekraczała uprawnienia jednego z nich; panika itd.;
sąd uniewinnił - to nie był kurs, brak prawnego obowiązku opieki, dorosłe osoby podjęły decyzję o nurkowaniu w określonych warunkach; obie ponosiły ryzyko; a nurek, którego oskarżono, nie mógł bez narażania siebie pomóc drugiemu;

_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
   
shell Płeć:Mężczyzna

Stopień nurkowy: DM
Ilość nurkowań rocznie: 500
Pomógł: 1 raz
Wiek: 52
Dołączył: 06 Cze 2012
Posty: 140
Skąd: Piotrkow Tryb
PostWysłany: 15-05-2015, 14:42    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Sławek Hałka napisał/a:
Wymagany przez kogo? Przez organizatorów nurkowania (bazy nurkowe) czy przez rząd UK?

...dodam ze nie jest to plywanie rekreacyjne. Takie sa przepisy rzadowe a nie "widzimisie" pracodawcy... Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Marcin Tracz Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: Tech Diver IANTD
Oznaczenie stage: MTR
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 14 Lis 2010
Posty: 707
Skąd: łódzkie
PostWysłany: 15-05-2015, 18:43    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Z tego, co pamiętam z kursu ratownika WOPR...
W chwili niesienia pomoc musimy przede wszystkim zapewnić sobie bezpieczeństwo. W momencie dużego ryzyka utraty życia można odmówić udzielenia pomocy bez konsekwencji prawnych. Dlatego pierwsza zasada ratowanie tonącego- robić to "na odległość", rzucając linkę, koło ratunkowe, podając bosak itp. Wmawiano mi, że jeśli podpłyniesz do osoby tonącej bardzo spanikowanej, to bilans "poległych" będzie sztuk 2. Ale na szczęście ćwiczy się też metody obezwładnienia "przeciwnika" Laughing

_________________
Pozdrawiam
Marcin T.

Art. 54. Konstytucji RP
"1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji."
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
nie+używam
   
Sławek Hałka Płeć:Mężczyzna
Osioł


Stopień nurkowy: P4 full TMX
Ilość nurkowań rocznie: 90
Pomógł: 8 razy
Wiek: 62
Dołączył: 11 Wrz 2012
Posty: 1082
Skąd: Koszalin
PostWysłany: 16-05-2015, 00:57    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

shell napisał/a:
...dodam ze nie jest to plywanie rekreacyjne. Takie sa przepisy rzadowe a nie "widzimisie" pracodawcy...

To jesteś DM technicznym (prowadzisz nurkowania dekompresyjne), czy może jednak rekreacyjnym?
Mógłbyś zacytować jakiś UK-rządowy przepis regulujący uprawnienia nurkowe? Mile widziany jakiś link do przepisu.

_________________
Pozdrawiam
-----------------------------------------------------
"Wiem tylko to, co sam widziałem." - Ernest Hemingway
"Zwieść cię może ciągnący ulicami tłum..." - Michał Zabłocki
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Sławek Hałka Płeć:Mężczyzna
Osioł


Stopień nurkowy: P4 full TMX
Ilość nurkowań rocznie: 90
Pomógł: 8 razy
Wiek: 62
Dołączył: 11 Wrz 2012
Posty: 1082
Skąd: Koszalin
PostWysłany: 16-05-2015, 01:03    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Michał Bińkowski napisał/a:
Była taka sprawa, prokuratura oskarżyła partnera, który przeżył; nie powiem teraz czy zarzut był: nieudzielenie pomocy czy narażenia na niebezpieczeństwo;

Michał, nigdy nie wiesz na jakiego prokuratora i jaki sąd trafisz. Polska to taki dziwny kraj, że nawet jak nie ma prawnie usankcjonowanego pojęć (a więc tym bardziej żadnych regulacji dotyczących tych pojęć) - w naszym przypadku pojęcia "uprawnienia nurkowe", betonowi funkcjonariusze i tak będą tych pojęć używać na użytek własnych racji.

_________________
Pozdrawiam
-----------------------------------------------------
"Wiem tylko to, co sam widziałem." - Ernest Hemingway
"Zwieść cię może ciągnący ulicami tłum..." - Michał Zabłocki
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
shell Płeć:Mężczyzna

Stopień nurkowy: DM
Ilość nurkowań rocznie: 500
Pomógł: 1 raz
Wiek: 52
Dołączył: 06 Cze 2012
Posty: 140
Skąd: Piotrkow Tryb
PostWysłany: 16-05-2015, 02:20    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Sławek Hałka napisał/a:
To jesteś DM technicznym (prowadzisz nurkowania dekompresyjne), czy może jednak rekreacyjnym?

nic z tych rzeczy, jestem najnormalniejszym podwodnym robolem

Sławek Hałka napisał/a:
Mógłbyś zacytować jakiś UK-rządowy przepis regulujący uprawnienia nurkowe? Mile widziany jakiś link do przepisu.

prosze bardzo
http://www.hse.gov.uk/diving/qualifications/approved-list.pdf
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Sławek Hałka Płeć:Mężczyzna
Osioł


Stopień nurkowy: P4 full TMX
Ilość nurkowań rocznie: 90
Pomógł: 8 razy
Wiek: 62
Dołączył: 11 Wrz 2012
Posty: 1082
Skąd: Koszalin
PostWysłany: 17-05-2015, 00:09    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Shell, naprawdę bardzo ciekawy materiał.
Odczytuję jednak, że dotyczy on raczej zasad BHP w miejscu pracy (czy dobrze odczytuję?).
No i nie wiem, co to jest HSE. Jakaś agenda rządowa, inspekcja pracy czy coś w tym stylu?

_________________
Pozdrawiam
-----------------------------------------------------
"Wiem tylko to, co sam widziałem." - Ernest Hemingway
"Zwieść cię może ciągnący ulicami tłum..." - Michał Zabłocki
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Jarek Andrzejewski Płeć:Mężczyzna
Jarek Andrzejewski


Stopień nurkowy: AdvEAN
Ilość nurkowań rocznie: 41
Oznaczenie stage: PTJA
Pomógł: 51 razy
Wiek: 53
Dołączył: 08 Paź 2011
Posty: 2707
Skąd: Łódź
PostWysłany: 17-05-2015, 00:16    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

http://www.hse.gov.uk/

_________________
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 3 z 12 Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Oznacz temat jako nieczytany

Skocz do:  

Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group

Akagahara style created by NashT.