Forum Dive Trek Group

Zastanów się zanim coś napiszesz - ktoś może to przeczytać...

 

 


"  Strona główna "  FAQ "  Szukaj "  Użytkownicy "  Grupy "  Statystyki "  Rejestracja "  Zaloguj "  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Jak zostaje się instruktorem jaskiniowym
Autor Wiadomość
TomM Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: full cave, full tmx
Ilość nurkowań rocznie: 70
Pomógł: 35 razy
Wiek: 60
Dołączył: 10 Lut 2006
Posty: 2578
Skąd: Katowice
PostWysłany: 22-03-2012, 12:01   Jak zostaje się instruktorem jaskiniowym Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Temat ten wydzieliłem z wątku traktującego o technikach ratowniczych w nurkowaniu podlodowym. Zainteresowanych zapraszam: klik
Wojtek






ElBacio napisał/a:
Na kursach jaskiniowych poręczuje się od strefy wód otwartych do stałej poręczówki


Chyba to niewłaściwe uogólnienie.
Na moim kursie jaskiniowym poręczowanie treningowe zespołowe (6 kołowrotków) odbywało się na dystansie 800 m w jaskini, a jak pamietam były "poprawki" - czyli kolejne treningi uzupełniające na dystansach 200-300 m (2 kołowrotki 200+100).
Poręczowanie i deporęczowanie jest zadaniem zespołowym, nie chodzi tylko o idywidualne umiejętności posłużenia sie kołowrotkiem, ale o zespołowa umiejetnośc posłużenia się poręczówka, bo to nie to samo.
To prawda, że w warunkach florydzkiej turystyki jaskiniowej poręczuje sie (lub nie) od otwartej wody do głównej liny.
Ale na tej samej Florydzie są jaskinie, gdzie istnieje tylko główna lina i boczne korytarze nie maja w ogóle stałego oporęczowania, lub też główna lina biegnie tylko do pewnej odległości.
Wreszcie nawet w turystycznych dobrze znanych jaskiniach Florydy są miejsca, gdzie stała poręczówka jest załozona w latach 70-tych i zapuszczanie sie tam na 40-letniej poręczówce jest wyszukaną formą samobójstwa. Choćby w Madison w niewielkiej odległości od wejścia sieć korytarzy oplatająca Godzilla Room ma poręczówke Franka Martza, rozłażącą sie w palcach...
Jak zwykle wszystko zależy od człowieka, a właściwie od ludzi.
Widziałem kursy jaskiniowe w ciepłej wodzie Florydy bardzo konkretne.
Jeśli twój kurs obejmował poręczowanie od strefy wód otwartych do głównej liny, to może właściwe byłoby potrenować przez decyzja o nurkowaniu zależnym od własnej poręczówki?
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
ElBacio Płeć:Mężczyzna
Klub nurkujących poziomo POZIOMKI


Stopień nurkowy: T2
Stopień instruktorski: IT
Pomógł: 6 razy
Wiek: 49
Dołączył: 23 Cze 2008
Posty: 521
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 22-03-2012, 12:30    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

TomM napisał/a:
Chyba to niewłaściwe uogólnienie.


Jako "kurs jaskiniowy" rozumiem Basic/Intro To Cave.

TomM napisał/a:
gdzie istnieje tylko główna lina i boczne korytarze nie maja w ogóle stałego oporęczowania, lub też główna lina biegnie tylko do pewnej odległości.


To już Full Cave, a więc kolejny stopień jaskiniowy - i to właśnie początek doświadczenia ponad "zwykłe" nurkowanie, o którym pisałem.

TomM napisał/a:
Jeśli twój kurs obejmował poręczowanie od strefy wód otwartych do głównej liny, to może właściwe byłoby potrenować przez decyzja o nurkowaniu zależnym od własnej poręczówki?


Cenna rada. Po Full Cave szkoliłem się na dwóch kursach jaskiniowych instruktorskich, ale nauki nigdy za wiele, więc cały czas trenuję.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
   
TomM Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: full cave, full tmx
Ilość nurkowań rocznie: 70
Pomógł: 35 razy
Wiek: 60
Dołączył: 10 Lut 2006
Posty: 2578
Skąd: Katowice
PostWysłany: 22-03-2012, 13:22    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

ElBacio napisał/a:
szkoliłem się na dwóch kursach jaskiniowych instruktorskich


Z ciekawości: jakie miałeś nurkowe doświadczenie jaskiniowe przystępując do szkolenia instruktorskiego? A może trenerskiego?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
ElBacio Płeć:Mężczyzna
Klub nurkujących poziomo POZIOMKI


Stopień nurkowy: T2
Stopień instruktorski: IT
Pomógł: 6 razy
Wiek: 49
Dołączył: 23 Cze 2008
Posty: 521
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 22-03-2012, 14:10    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

TomM napisał/a:
Z ciekawości: jakie miałeś nurkowe doświadczenie jaskiniowe przystępując do szkolenia instruktorskiego? A może trenerskiego?


Wymaganie wstępne na instruktora Cavern to minimum 100 nurkowań jaskiniowych + asysta.

W TDI nie ma poziomu trenerskiego w szkoleniach jaskiniowych.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
   
Łukasz Potyra Płeć:Mężczyzna
Judas


Stopień nurkowy: TMX diver
Stopień instruktorski: CMAS/SDI
Ubezpieczenie: FAR
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Lip 2006
Posty: 326
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 22-03-2012, 14:39    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

ElBacio napisał/a:
W TDI nie ma poziomu trenerskiego w szkoleniach jaskiniowych.


To kto może szkolić instruktorów jaskiniowych?

_________________
Pozdrawiam

Judas
www.frogmen.pl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
   
ElBacio Płeć:Mężczyzna
Klub nurkujących poziomo POZIOMKI


Stopień nurkowy: T2
Stopień instruktorski: IT
Pomógł: 6 razy
Wiek: 49
Dołączył: 23 Cze 2008
Posty: 521
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 22-03-2012, 14:58    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

judas napisał/a:
To kto może szkolić instruktorów jaskiniowych?


Wg. standardów: "This program may be conducted by the TDI Headquarters Training Staff and/or a senior instructor who has been approved by TDI Headquarters to evaluate instructor candidates."

Organizacja wyznacza na dany kurs "grupę szkolącą" i zatwierdza kandydatów. Podobnie jest np. z kursem trenerskim (OW), gdyż w TDI nie ma poziomu "Instructor Trainer Trainer".
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
   
TomM Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: full cave, full tmx
Ilość nurkowań rocznie: 70
Pomógł: 35 razy
Wiek: 60
Dołączył: 10 Lut 2006
Posty: 2578
Skąd: Katowice
PostWysłany: 22-03-2012, 17:48    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

ElBacio napisał/a:
Wymaganie wstępne na instruktora Cavern


To chyba nie jest odpowiedź na moje pytanie. Zostawmy to w takim razie.
Z ciekawości: Gdzie zrobiłes te minimum 100 nurkowan jaskiniowych i ile ci to zajęło?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
loozerka Płeć:Kobieta
Anka

Stopień nurkowy: cały czas - uczeń :)
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Sie 2011
Posty: 257
Skąd: Polska
PostWysłany: 22-03-2012, 19:35    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

ElBacio napisał/a:

TomM napisał/a:
Jeśli twój kurs obejmował poręczowanie od strefy wód otwartych do głównej liny, to może właściwe byłoby potrenować przez decyzja o nurkowaniu zależnym od własnej poręczówki?


Cenna rada. Po Full Cave (...).

Wink
pociesza mnie, że nie tylko mi się zdarza przeoczyć te napisy pod zdjęciem Very Happy

ElBacio napisał/a:

Organizacja wyznacza na dany kurs "grupę szkolącą" i zatwierdza kandydatów. Podobnie jest np. z kursem trenerskim (OW), gdyż w TDI nie ma poziomu "Instructor Trainer Trainer".

hmm, ciekawe to Smile? pewnie odpowiedz można znależc czytając przepisy regulujące działalność SDI/TDi, ale wybaczysz, ze mi się nie chce Embarassed ?

Zatem zapytam- organizacja, czyli w tym wypadku, kto ? I ile osób liczy taka grupa szkoląca? Wszystkie nurkowania, ćwiczenia itp. odbywają sie w grupie, czy pojedyńczo ? I aby nabyć uprawnienia, grupa musi jednogłosnie zaakceptować, czy większością głosów ?

Pierwszy raz się z takim czyms spotykam w szkoleniach nurkowych i ciekawią mnie te rozwiązania Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
crowley Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: Technical Cave Diver
Stopień instruktorski: SDI/IDF Instructor
Oznaczenie stage: STASZEK
Pomógł: 19 razy
Wiek: 38
Dołączył: 05 Sty 2008
Posty: 1017
Skąd: Gdańsk
PostWysłany: 22-03-2012, 21:23    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

loozerka napisał/a:

Wink
pociesza mnie, że nie tylko mi się zdarza przeoczyć te napisy pod zdjęciem Very Happy
myślę, że autor postu do którego się odnosisz dobrze wiedział co jest pod zdjęciem, a bardziej chodzi mu o "coś" innego 8)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
4054774
   
loozerka Płeć:Kobieta
Anka

Stopień nurkowy: cały czas - uczeń :)
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Sie 2011
Posty: 257
Skąd: Polska
PostWysłany: 22-03-2012, 21:58    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

crowley napisał/a:
a bardziej chodzi mu o "coś" innego 8)



crowley Smile z uwagi na osoby dyskutujące to mi w zasadzie na serio do głowy nie przyszło, że ktoś może czegoś nie wiedzieć Smile
ale chyba wolę przyjętą przeze mnie interpretację, niż takie tam drobne zlośliwostki jaskiniowców Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
ElBacio Płeć:Mężczyzna
Klub nurkujących poziomo POZIOMKI


Stopień nurkowy: T2
Stopień instruktorski: IT
Pomógł: 6 razy
Wiek: 49
Dołączył: 23 Cze 2008
Posty: 521
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 22-03-2012, 22:32    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

TomM napisał/a:
Z ciekawości: Gdzie zrobiłes te minimum 100 nurkowan jaskiniowych i ile ci to zajęło?


Jeżeli chciałbyś jeszcze, z ciekawości, zobaczyć paszport ze stempelkami to już musielibyśmy się spotkać osobiście.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
   
TomM Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: full cave, full tmx
Ilość nurkowań rocznie: 70
Pomógł: 35 razy
Wiek: 60
Dołączył: 10 Lut 2006
Posty: 2578
Skąd: Katowice
PostWysłany: 22-03-2012, 23:31    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Wystarczy prosta odpowiedź, która nie padła.
Nie interesuje mnie ile razy leciałeś do Stanów, albo na Bahamy, czy do Meksyku, czy gdziekolwiek. Nie interesuje mnie co mówią standardy TDI - jak będe ciekaw to sobie znajde.
Interesuje mnie gdzie i jakie nurkowania jaskiniowe zrobiłes, to chyba nie takie dziwne, że jeden nurek pyta drugiego o jego nurkowania, zwłaszcza jaskiniowe. Nie ma w tym chyba nic niestosownego, szczególnie, że wspominałes cos o instruktorstwie.
100 nurkowan jaskiniowych po full-cave bywa jednym z warunków ubiegania sie do wejścia do niektórych jaskiń, wraz z wykonaniem niektórych rozpoznawalnych nurkowań, jak zapewne świetnie wiesz.
Spora grupę polskich (i nie tylko) nurkow jaskiniowych zdarzyło mi sie spotkac przypadkowo czy to w jaskini, czy to przed lub po nurkowaniu, w czasie asyst, kursow itd itp, a jakos ciebie nie miałem okazji, więc wynika z tego najpewniej, że doswiadczenie budowałes w zupełnie innych miejscach. Jestem więc ciekaw...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
slawek Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: CACIB
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 15 Lut 2006
Posty: 294
Skąd: Białystok
PostWysłany: 22-03-2012, 23:41    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Jeżeli chciałbyś jeszcze, z ciekawości, zobaczyć paszport ze stempelkami to już musielibyśmy się spotkać osobiście.


Swoim kursantom też tak odpowiadasz na trudne pytania? Nie wygląda to dobrze.

Z ciekawości: Od kiedy jesteś nurkiem jaskiniowym? (Basic/Intro)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
   
crowley Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: Technical Cave Diver
Stopień instruktorski: SDI/IDF Instructor
Oznaczenie stage: STASZEK
Pomógł: 19 razy
Wiek: 38
Dołączył: 05 Sty 2008
Posty: 1017
Skąd: Gdańsk
PostWysłany: 23-03-2012, 09:41    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

slawek napisał/a:
Swoim kursantom też tak odpowiadasz na trudne pytania? Nie wygląda to dobrze.
z autopsji: swoim kursantom Bacio odpowiada zawsze bardzo wyczerpująco nawet na najtrudniejsze pytania. a w tej wymianie zdań jak napisałem wyżej chodzi o "coś" innego 8)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
4054774
   
loozerka Płeć:Kobieta
Anka

Stopień nurkowy: cały czas - uczeń :)
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Sie 2011
Posty: 257
Skąd: Polska
PostWysłany: 23-03-2012, 10:36    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

crowley napisał/a:
slawek napisał/a:
Swoim kursantom też tak odpowiadasz na trudne pytania? Nie wygląda to dobrze.
z autopsji: swoim kursantom Bacio odpowiada zawsze bardzo wyczerpująco nawet na najtrudniejsze pytania.


to ja z autopsji powiem, że także niekursantom i prawie nieznajomym odpowiada na mnóstwo pytań, w tym może i trudnych Smile

a ocenę, czy powyższe pytanie było trudne, czy raczej zaczepne i dlatego zostało zignorowane, to myślę, można zostawic czytającym Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 3 Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Oznacz temat jako nieczytany

Skocz do:  

Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group

Akagahara style created by NashT.