Forum Dive Trek Group

Zastanów się zanim coś napiszesz - ktoś może to przeczytać...

 

 


"  Strona główna "  FAQ "  Szukaj "  Użytkownicy "  Grupy "  Statystyki "  Rejestracja "  Zaloguj "  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2  Następny
Archeologia podwodna - studia podyplomowe
Autor Wiadomość
Michał Bińkowski Płeć:Mężczyzna
Biniu


Stopień nurkowy: NTMX+
Ubezpieczenie: DAN
Pomógł: 1 raz
Wiek: 46
Dołączył: 08 Paź 2012
Posty: 221
Skąd: Łódź
PostWysłany: 02-03-2014, 16:45   Archeologia podwodna - studia podyplomowe Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Czy ktoś z forumowiczów miał do czynienia ze studiami podyplomowymi - archeologia podwodna - na UW? Prośba o podzielenie się przemyśleniami na ten temat.
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
   
Andrzej Barnat Płeć:Mężczyzna

Stopień nurkowy: TMX, Tech Cave
Pomógł: 2 razy
Wiek: 60
Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 172
Skąd: Łódź
PostWysłany: 02-03-2014, 17:44    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Mój znajomy ale jak chcesz pogadać to jak się zobaczymy. Przy okazji.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Emil Sieńko Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: G3
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 16 Lip 2012
Posty: 249
Skąd: zewsząd :)
PostWysłany: 09-03-2014, 22:28    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Hmm a co Cię konkretnie interesuje Question Jestem tym szczęśliwcem, któremu udało się zrobić taki kurs właściwie za free Very Happy (2 edycje były (do)finansowane z kasy UE) ale tak, jak napisałem był to kurs archeologii a teraz są to już chyba studia podyplomowe tzw."pełną gębą". Z ogólnych wrażeń i odczuć to nie żałuję Wink Jak coś to pisz tu bądź odezwij się priv. salut
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
bpiotrek Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: GUE T1
Pomógł: 27 razy
Wiek: 41
Dołączył: 08 Cze 2010
Posty: 965
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 09-03-2014, 22:33    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Napisz czy kurs jest ciekawy dla kogoś kto nie ma wykształcenia (mocnego zacięcia) historyczno-archeologicznego?

Czy później jest możliwość udziału w wyprawach archeologicznych UW?

Jaki procent uczestników dotrwał aktywnie do końca? - z mojego skromnego doświadczenia to na kursach i studiach podyplomowych to pod koniec zostaje 20-40% zapaleńców.

Jaki procent zajęć z Twojego punktu widzenia było wartościowe (nie tylko przydatne merytorycznie, ale też dobrze poprowadzone)? - znów z mojego doświadczenia to maksymalnie 30-40%
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Emil Sieńko Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: G3
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 16 Lip 2012
Posty: 249
Skąd: zewsząd :)
PostWysłany: 10-03-2014, 21:13    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Ciężko mi ocenić czy ktoś kto nie ma mocnego zacięcia histo-archeo będzie miał motywację by wstać w niedzielę rano i o 8.15 słuchać wykładu o kawałku drewna zamienionego w dłubankę ileś lat temu Wink No chyba, że tak ceni swoje PLN-y Wink Z pewnością nie trzeba mieć wykształcenia w omawianym temacie- w końcu po to są (też) studia podyplomowe Wink

Statystyk nie prowadziłem i kiepsko u mnie z liczeniem ale powiem szczerze, że większość na moje (nieuzbrojone w tym zakresie) oko tak z 90% dotrwała szczęśliwie do końca kursu. Z frekwencją bywało różnie ale zasady były jasne i swoje trzeba było...być Smile

A tak ciut poważniej i trochę subiektywnie to nie żałuję czasu spędzonego na wykładach ale głównie "na zajęciach". Z resztą nie samą nauką człowiek żyje i powiem szczerze tak specjalistyczny kurs zebrał na tyle ciekawe towarzystwo, że bywało naprawdę interesująco poza uczelnią; i w tym wypadku nie mówię o typowym "piwie" ale także nurkach poza kursowych i znajomościach, które (nie)zwyczajnie trwają love6.

Co do "wartości" zajęć to...były one bardzo różnorodne- od wykładów (ok, też nuuudnych oczywiście IMHO ponieważ dla kolegi obok mogły być one fascynujące) po naprawdę ciekawe. % nie wycenię. Embarassed

Jak ktogoś też kręci aktywny udział w dalszych działaniach archeo to jest rozsyłana informacja na mail o "ogólnodostępnych" inicjatywach. Od jakiegoś czasu nic nie dostaję ale to może być też spowodowane brakiem mego odzewu przez hmmmm....2 lata? Crying or Very sad

Jak kogoś to kręci to też fajnie wygląda plastik "nurek archeolog" KDP CMAS farao Choć nie gwarantuję, że teraz jest wydawany po zmianie formuły z kursu na studia podyplomowe.

Nie wiem, jak teraz ale za moich czasów to były obowiązkowy wyjazd na praktyki (PL bądź zagraniczny ale o tym zaraz) i 1 albo 2 wyjazdy szkoleniowe w PL (Gdańsk, CMM). Miałem o tyle szczęście, że udało mi się "zmobilizować" na wyjazd na Krym na co w obecnej sytuacji politycznej pewnie nie ma co liczyć. Roboty było dużo ale też np. udało się skosztować trochę rekreacji. Link do filmiku (niecałe 2:30 polecam w HD) poniżej z tego co się udało zrobić w międzyczasie (np. płynąc na stanowisko archeologiczne):

http://www.youtube.com/watch?v=fiT7h9IKP7E

Podsumowując: nie podejmę się typowo obiektywnej oceny czy warto scratch ale mi się podobało thumright Dużo zależy z jakim nastawieniem idziesz na kurs i czego oczekujesz. Mi było trochę łatwiej ponieważ wcześniej za czasów studenckich działałem w kole naukowych m wydziale Archeologii na UW (mimo zupełnie innego kierunku studiów Rolling Eyes).

W razie pytań postaram się oczywiście pomóc (tu czy na priv.). study

pozdrawiam salut
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Monika Brzózka Płeć:Kobieta
mów mi Mo


Stopień nurkowy: Full Cave, GUE T1
Ilość nurkowań rocznie: 50
Ubezpieczenie: DAN SPTSLV
Pomogła: 3 razy
Wiek: 54
Dołączyła: 09 Sty 2008
Posty: 445
Skąd: stolica i okolica
PostWysłany: 04-10-2018, 11:48    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Dzień dobry,

Odświeżam wątek, głównie w nadziei, że znajdą się chętni. Obecna edycja 10/2018 nie została uruchomiona ze względu na niewystarczając ilość chętnych. W przyszłym tygodniu zostanie otwarta kolejna i potrwa do końca stycznia a zajęcia będą się rozpoczynać w lutym 2019.

Program studiów obejmuje następujące przedmioty – forma zajęć:

Archeologia podwodna Morza Bałtyckiego i Północnego – wykład 12 godz.
Archeologia podwodna Morza Czarnego - wykład 8 godz.
Archeologia podwodna Morza Śródziemnego i Adriatyku – wykład 12 godz.
Archeologia podwodna na śródlądziu - wykład 12 godz.
Archeologia Morska – wykład 4 godz.
Szkutnictwo dla archeologów – warsztaty 4 godz.
Źródłoznawstwo archeologii podwodnej - wykład 16 godz.
Historia nurkowania i archeologii podwodnej – warsztaty 4 godz.
Metodyka archeologicznych badań podwodnych – konwersatorium 16 godz.
Fotografia archeologiczna i fotografia podwodna – warsztaty 10 godz.
Rysunek – warsztaty 8 godz.
Konserwacja zabytków – wykład 4 godz., warsztaty 8 godz.
Muzealnictwo – warsztaty 4 godz.
Ochrona podwodnego dziedzictwa archeologicznego - wykład 4 godz.
Geologia dna morskiego – ćwiczenia 8 godz.
Bioarcheologia – konwersatorium 6 godz.
Fizjologia i patofizjologia nurkowania dla archeologów – wykład 4 godz.
Fizyka nurkowa dla archeologów – konwersatorium 4 godz.
Wstęp do archeologii dla nurków – wykład 16 godz.
Metodologia pisania pracy rocznej – warsztaty 1,5 godz.
Ochrona Własności intelektualnej – wykład 1,5 godz.
BHP – wykład 1,5 godz.
Ćwiczenia terenowe – 30 godz.

Studia podyplomowe „Archeologia podwodna” trwają dwa semestry. Przedmioty będą zaliczane na podstawie obecności na zajęciach (dopuszczalna absencja poniżej 25 %). A same studia kończą się napisaniem i obroną pracy dyplomowej.

Absolwenci studiów otrzymają świadectwo ukończenia studiów podyplomowych z wykazem przedmiotów oraz oceną końcową.
Zajęcia teoretyczne odbywać się będą w systemie weekendowym (sobota - niedziela), średnio 1 raz w miesiącu. Wszystkie zajęcia za wyjątkiem jednego zjazdu będą prowadzone w Instytucie Archeologii UW, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28.
Jeden zjazd (ze względu na specyfikę zajęć) będzie mieć miejsce w Gdańsku w Centralnym Muzeum Morskim.
W sumie będzie mieć miejsce 10 zjazdów.

Jako, że księgowa to nie zawód a charakter nie obejdzie się bez cyferek:
1. Czesne 3000,00 zł (płatność może być dokonywana w całości na początku pierwszego semestru, albo w dwóch ratach po 1500 PLN na początku każdego z semestrów)
2. W ramach studiów, studenci mają obowiązek wziąć udział w terenowych archeologicznych ćwiczeniach podwodnych – 30 godzin (1 tydzień) – grupy do 10 osób.
Dostępne będą różne warianty do wyboru: ćwiczenia na stanowiskach archeologicznych w Polsce lub ćwiczenia za granicą (m.in. Ukraina - rejon Oczakowa). Koszty wyjazdu i pobytu na ćwiczeniach do pokrycia indywidualnie przez każdego uczestnika (orientacyjna cena w Polsce:1000 – 2000 pln, zagranica od 2500 pln - info ze strony nie weryfikowałam!)

Mam ochotę się pouczyć, może ktoś się skusi? Jeden weekend w miesiącu można poświęcić a i te 15-30 stron pracy dyplomowej da się napisać.


pozdrawiam,
Mo
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
bpiotrek Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: GUE T1
Pomógł: 27 razy
Wiek: 41
Dołączył: 08 Cze 2010
Posty: 965
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 04-10-2018, 12:55    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Prawie się skusiłem, ale mając jeszcze na głowie T1 odpuściłem w tym roku. Może jakaś silna grupa z forum?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Monika Brzózka Płeć:Kobieta
mów mi Mo


Stopień nurkowy: Full Cave, GUE T1
Ilość nurkowań rocznie: 50
Ubezpieczenie: DAN SPTSLV
Pomogła: 3 razy
Wiek: 54
Dołączyła: 09 Sty 2008
Posty: 445
Skąd: stolica i okolica
PostWysłany: 08-10-2018, 08:50    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Dzień dobry,

Szybka aktualizacja - druga tura rekrutacji została otwarta i potrwa od dziś 08.10.2018 00:01 – 08.02.2019 23:59). Czyli czasu do namysłu trochę jeszcze jest Wink

link do rekrutacji

pozdrawiam,
Mo
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Monika Brzózka Płeć:Kobieta
mów mi Mo


Stopień nurkowy: Full Cave, GUE T1
Ilość nurkowań rocznie: 50
Ubezpieczenie: DAN SPTSLV
Pomogła: 3 razy
Wiek: 54
Dołączyła: 09 Sty 2008
Posty: 445
Skąd: stolica i okolica
PostWysłany: 10-02-2019, 23:47    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Dzień dobry,
Aktualnie tj. do 13 lutego do 23:59 (tak, tak precyzyjnie jest zapisane w systemie) trwa druga tura rekrtutacji.

Gdyby ktoś się decydował to polecam rozpocząć z wyprzedzeniem tworzenie konta studenckiego w IRK (internetowa rejestracja kandydatów). Bo pomimo, że to podyplomówka to bez podania takich danych jak: numer świadectwa maturalnego, data jego wydania, nazwa instytucji wystawiającej, miejsce wystawienia oraz... wyniki egzaminów nie da się skuteczniekonta założyć. Rozumiem, że wyniki są istotne przy rekrutacji na studia pierwszego stopnia, ale na podyplomówkę! I to tak mało popularną to przesada.

Oj, wcale się nie dziwię, że uruchomili kierunku już przez dwa semestry. Jak się człowiek posługuje dyplomem wyższej uczelni to o świadectwie maturalnym raczej nie pamięta. U mnie trwa archeologia poszukiwawcza świadectwa. I nie ma pewności, że poszukiwania się zakonczą sukcesem.

Mo
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
bpiotrek Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: GUE T1
Pomógł: 27 razy
Wiek: 41
Dołączył: 08 Cze 2010
Posty: 965
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 11-02-2019, 21:44    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Niestety wygląda na to, że na tą edycję nie dam rady Crying or Very sad

Nie wygospodaruję w tym roku tyle czasu Evil or Very Mad
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Monika Brzózka Płeć:Kobieta
mów mi Mo


Stopień nurkowy: Full Cave, GUE T1
Ilość nurkowań rocznie: 50
Ubezpieczenie: DAN SPTSLV
Pomogła: 3 razy
Wiek: 54
Dołączyła: 09 Sty 2008
Posty: 445
Skąd: stolica i okolica
PostWysłany: 16-02-2019, 22:36    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Świadectwa maturalnego nie znalazłam ale udało się przebrnąć (czytaj obejść system) przez rekrutację. Dziś pierwsze zajęcia i póki co zapowiada się ciekawie.

Z ciekowostek, o ktorych nie miałam pojęcia:
- studia archeologii podwodnej są prowadzone pod auspicjami UNESCO w ramch projektu Podwodne dziedzictwo kulturowe - dla jasności dotyczy to nie tylko UW
- w ramach UNESCO powstała sieć UNITWIN zrzeszająca najbardziej prestiżowe programy edukacyjne i badawcze archeologii podwodnej
- podręcznik z metodologią badań podwodnych powstał właśnie w UNESCO jako załącznik do dokumentu z 2001 roku jakim jest Konwencja o ochronie podwodnego dziedzictwa kulturowego
- Polski nie ma wśród sygnatariuszy konwencji
- UNESCO współpracuje wyłącznie z jedną feredacją nurkową. Kto zgadnie z którą?

dobranoc, idę spać bo... jutro do szkoły Smile
Mo
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
bpiotrek Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: GUE T1
Pomógł: 27 razy
Wiek: 41
Dołączył: 08 Cze 2010
Posty: 965
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 19-02-2019, 22:48    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

W wolnych chwilach wrzucaj relacje bo jestem bardzo zainteresowany Smile

Na razie chyba jednak muszę ograniczyć się do kursów online...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Monika Brzózka Płeć:Kobieta
mów mi Mo


Stopień nurkowy: Full Cave, GUE T1
Ilość nurkowań rocznie: 50
Ubezpieczenie: DAN SPTSLV
Pomogła: 3 razy
Wiek: 54
Dołączyła: 09 Sty 2008
Posty: 445
Skąd: stolica i okolica
PostWysłany: 20-02-2019, 09:39    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Emil Sieńko napisał/a:
Jak kogoś to kręci to też fajnie wygląda plastik "nurek archeolog" KDP CMAS farao Choć nie gwarantuję, że teraz jest wydawany po zmianie formuły z kursu na studia podyplomowe.


Nie jest wydawany przez UW ale uczelnia potwierdza 'wynurkowanie' stosownej ilości w czasie praktyk oraz wskazuje do kogo się udać z wnioskiem o wystawienie takiego certyfikatu. Odpłatność za wydanie plastiku ponieść należy już bezpośrednio na rzecz KDP CMAS.

A skoro już przy CMAS jesteśmy to jest to odpowiedż na na moje pytanie
Monika Brzózka napisał/a:
- UNESCO współpracuje wyłącznie z jedną feredacją nurkową. Kto zgadnie z którą?

Prawdę powiedziawszy trochę mnie to zaskoczyło, że jednoznacznie wskazana jest wyłącznie jedna federacja CMAS właśnie oraz to, że GUE ze swoimi działaniami pro ekologicznymi i pro środowiskowymi pozostaje poza strefą zainteresowania. Może to kwestia wieku organizacji (UNESCO 1945, CMAS 1958, GUE 1999) albo amerykańskich a nie francuskich korzeni tej ostatniej a może najzwyczajniej - "zawsze tak było' Wink

Zdecydowanie polecam wykłady z historii nurkowania prowadzone przez Karinę Kowalską - Kustosza Muzeum Nurkowania w Warszawie. Ilość hisorycznego materiału - gigantyczna, a smaczki niektóre naprawdę zaskakująca choćby to dlaczego DaVinci nie wyprodukował zaprojektowanego przez siebie sprzętu do nurkowania albo tego, że niejaki Aleksander Wielki nurkował w dzwonie w celu sprawdzenia czy nie istnieją podwodne umocnienia w wejściu do portu, który zamierzał zająć.

Mo
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Monika Brzózka Płeć:Kobieta
mów mi Mo


Stopień nurkowy: Full Cave, GUE T1
Ilość nurkowań rocznie: 50
Ubezpieczenie: DAN SPTSLV
Pomogła: 3 razy
Wiek: 54
Dołączyła: 09 Sty 2008
Posty: 445
Skąd: stolica i okolica
PostWysłany: 02-03-2019, 18:37    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Dzisiejsze zajęcia to przede wszystkim krótki przegląd badań podwodnych, prowadzonych przez prelegentów. I to uważam za największą wartość dodaną studiów ponieważ, nazwyczajniej, nie miałam pojęcia, że aż tyle się dzieje w tym obszarze. A co najciekawsze - nie trzeba być studentem Archeologii Podwodnej żeby do któregoś z projektów dołączyć.

Chorwacki AdriaS Project, w zakładce Related Fieldwork relacje z prowadzonych prac w portach, jaskiniach i wrakach.
W celu uzyskania dpdatkowych informacji o projekcie, możliwości zaangażowania się w projekt oraz działań terenowych należy się kontaktować bezpośrednio z Asst. Prof. Dr Irena Radić Rossi z University of Zadar, Department of Archaeology (irradic@unizd.hr) lub mail projektu: adrias.project.unizd@gmail.com.

Polsko-ukraińskie badania podwodne w strefie ujścia Dniepru do Morza Czarnego prowadzone pod kierownictwem Vyacheslava Gerasimova : Mierzeja Tendra, Półwysep Kinburn, Wyspa Berezań. W ciągu dwóch tygodni w ubiegłym sezonie namierzono 50 miejscówek do weryfikacji w tym rejonie. Duża ich ilość jest na baaardzo rekreacyjnych głębokościach nastu metrów!
Gdyby ktoś chciał się wybrać Vyacheslav będzie tam od czerwca do września. Dokładny plan czyli wybór stanowisk będzie znany około kwietnia.

Mgr Karolina Trusz prowadzi projekty badawcze w Turcji i także zaprasza chętnych do udziału,
e-mail: karolina.torusu@gmail.com

pozdrawiam,
Mo

PS. Idę przeszukać biurko córki w poszukiwaniu linijek, ekierek, ołówków i gumki - jutro warsztaty z rysunku. Co ciekawe kazali też przynieść... suwmiarkę.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Wojtek A. Filip Płeć:Mężczyzna
Site Admin
Autor Programu Świadome Nurkowanie


Stopień nurkowy: GUE T2+, Cave
Ilość nurkowań rocznie: 365
Stopień instruktorski: emeryt :)
Ubezpieczenie: DAN/PROGLD
Oznaczenie stage: WAF
Pomógł: 125 razy
Wiek: 53
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 11932
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 03-03-2019, 19:41    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Monika - bardzo dziękuję za te raporty.
Śledzimy je z dużą uwagą i zainteresowaniem salut .

_________________
Bądź dobrej myśli, bo po co być złej Smile ?
S. Lem
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 2 Idź do strony 1, 2  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Oznacz temat jako nieczytany

Skocz do:  

Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group

Akagahara style created by NashT.