Forum Dive Trek Group

Zastanów się zanim coś napiszesz - ktoś może to przeczytać...

 

 


"  Strona główna "  FAQ "  Szukaj "  Użytkownicy "  Grupy "  Statystyki "  Rejestracja "  Zaloguj "  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Technical/nTmx -różnice
Autor Wiadomość
Bocian Płeć:Mężczyzna

Stopień nurkowy: Expedition TMX PSAI
Pomógł: 5 razy
Wiek: 37
Dołączył: 16 Maj 2009
Posty: 73
Skąd: Gdynia
PostWysłany: 08-09-2012, 12:17   Technical/nTmx -różnice Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Na ile te dwa kursy różnią się od siebie (oczywiście po za używanymi gazami i uprawnieniami) chodzi mi o narzędzia i metodykę nurkowania na-/i po- kursie...
Czy nTMX to zakres kursu Technical poszerzony o zastosowanie helu w mieszaninach i wynikające z tego konsekwencje np. dla dekompresji?
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Sebastian Mroczkowski Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: IANTD Trimix
Stopień instruktorski: IANTD Normoxic Tmx
Ubezpieczenie: DAN
Pomógł: 2 razy
Wiek: 46
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 492
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 10-09-2012, 13:07    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Ćwiczeniowo nie muszą się od siebie dużo różnić (skala trudności dla zadań w wodzie jest podobna) ale nacisk na pewne ćwiczenia jednego vs drugi jest możliwy - przykładowo w standardach IANTD wymagane obciążenie czasowe jest o 50% większe dla kursu n-TMX.

pozdrawiam,
Sebastian

_________________
Someday we are all gonna di(v)e..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
   
Bocian Płeć:Mężczyzna

Stopień nurkowy: Expedition TMX PSAI
Pomógł: 5 razy
Wiek: 37
Dołączył: 16 Maj 2009
Posty: 73
Skąd: Gdynia
PostWysłany: 10-09-2012, 13:37    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za odpowiedź
Samo pytanie zadałem głównie dla tego że planuję jeden z ww kursów w najbliższej przyszłośc:
-logika podpowiada nTMX: raz że większe uprawnienia, dwa że z tego co wyczytałem Technical i tak nie jest wymagany w dalszej ścieżce rozwoju.
-pozostaje jednak aspekt finansowy stąd nurkowanie na powietrzu i EANx.
Nie mam żadnego doświadczenia z trimiksem, więc nie wiem na ile akceleracja deko się różni od nurów na powietrzu, wyczytałem jednak że dla nurków Technical kurs nTMX to jedynie ,,poszerzenie wiadomosci o stosowanie helu w mieszance" i zdaje się że wymagane jedynie 3 nurkowania?
(kolega na kursie normoxic w jednej z organizacji wykonał 5 nurkowań powietrze/nitrox i na koniec JEDNEGO nurka na trimixie)
Oba kursy sa po za tym dośc podobne: dwa gazy deko (EAN50 i tlen?), zakres głębokości również 54m/60m.
Główne różnice są pewnie w liczeniu deko?

cyt. ,,w standardach IANTD wymagane obciążenie czasowe jest o 50% większe dla kursu n-TMX."

więc nTMX jest dużo intensywniejszy i zawiera większy (ten sam + rozszerzenie o hel)
zakres niż Technical?
-skoro tak to chyba już znam swój wybór Smile

Stąd moje kolejne pytanie:
Czy jeśli wybiorę nTMX to kurs ten przygotuje mnie w równym stopniu co Technical do nurkowań na powietrzu/nitroksach dajmy na to do 50m?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Sebastian Mroczkowski Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: IANTD Trimix
Stopień instruktorski: IANTD Normoxic Tmx
Ubezpieczenie: DAN
Pomógł: 2 razy
Wiek: 46
Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 492
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 10-09-2012, 14:41    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Bocian napisał/a:
Dziękuję za odpowiedź
Samo pytanie zadałem głównie dla tego że planuję jeden z ww kursów w najbliższej przyszłośc:
-logika podpowiada nTMX: raz że większe uprawnienia, dwa że z tego co wyczytałem Technical i tak nie jest wymagany w dalszej ścieżce rozwoju.
-pozostaje jednak aspekt finansowy stąd nurkowanie na powietrzu i EANx.
Nie mam żadnego doświadczenia z trimiksem, więc nie wiem na ile akceleracja deko się różni od nurów na powietrzu, wyczytałem jednak że dla nurków Technical kurs nTMX to jedynie ,,poszerzenie wiadomosci o stosowanie helu w mieszance" i zdaje się że wymagane jedynie 3 nurkowania?
(kolega na kursie normoxic w jednej z organizacji wykonał 5 nurkowań powietrze/nitrox i na koniec JEDNEGO nurka na trimixie)
Oba kursy sa po za tym dośc podobne: dwa gazy deko (EAN50 i tlen?), zakres głębokości również 54m/60m.
Główne różnice są pewnie w liczeniu deko?


Tak choć nie tylko..ten kurs (ntmx) tak naprawdę powinien zawierać całą wiedzę (i praktykę też) dla nurka "technical". Stąd pewnie (oprócz względów ekonomicznych) takie rozłożenie nurkowań na kursie kolegi...

Cytat:
cyt. ,,w standardach IANTD wymagane obciążenie czasowe jest o 50% większe dla kursu n-TMX."

więc nTMX jest dużo intensywniejszy i zawiera większy (ten sam + rozszerzenie o hel)
zakres niż Technical?
-skoro tak to chyba już znam swój wybór Smile

Stąd moje kolejne pytanie:
Czy jeśli wybiorę nTMX to kurs ten przygotuje mnie w równym stopniu co Technical do nurkowań na powietrzu/nitroksach dajmy na to do 50m?


Teoretycznie nie powinno tak być (bo zwykle nie powinno być głębokich nurkowań na powietrzu na takim kursie) ale to już kwestia ustalenia sposobu prowadzenia z instruktorem, pewne kwestie można ustalić przed kursem, inne regulują co nieco standardy lub względy bezpieczeństwa. W praktyce odpowiedź powinna być twierdząca.

Można robić także coś w stylu kursu połączonego Technical+Ntmx (w temacie sposobu nurkowania) - bo umiejętności "skillsowe" po obu kursach powinny być nader zbliżone.

Dodatkowo trzeba przyjąć do wiadomości że nie każdy jest w stanie nurkować głęboko (40+) na powietrzu - i wtedy hel wyciąga pomocną dłoń (mackę ? smużkę ? )

~Seb

_________________
Someday we are all gonna di(v)e..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
   
WojtekC Płeć:Mężczyzna

Stopień nurkowy: iantd
Wiek: 42
Dołączył: 16 Mar 2008
Posty: 62
Skąd: Łódź
PostWysłany: 10-09-2012, 14:41    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Cześć,

jakiś czas temu robiłem właśnie kurs Technical w IANTD. W moim przypadku wyglądało to tak, że zarówno intensywność ćwiczeń, ich rodzaj jak i ilość nurkowań były takie samo jak w przypadku kursu nTMX. Generalnie różnica poza mieszankami (nTMX vel. powietrze) dotyczy jeszcze max. głębokości. Technical to chyba 54m a nTMX to 60m.
Bocian napisał/a:
Stąd moje kolejne pytanie:
Czy jeśli wybiorę nTMX to kurs ten przygotuje mnie w równym stopniu co Technical do nurkowań na powietrzu dajmy na to do 50m?

Zdecydowanie nie, bo nurkowania głębokie w przypadku tego pierwszego robisz na nTMX. W ramach kursu Technical robisz nurkowania powietrzne na max. głębokość 51m. W standardach stoi, że jeśli masz już zrobiony kurs Technical to do zrobienia nTMX wystarczą dwa głębokie nurkowania trimiksowe i zdanie egzaminu Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Michał Bińkowski Płeć:Mężczyzna
Biniu


Stopień nurkowy: NTMX+
Ubezpieczenie: DAN
Pomógł: 1 raz
Wiek: 46
Dołączył: 08 Paź 2012
Posty: 221
Skąd: Łódź
PostWysłany: 10-09-2013, 18:47    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

na 50 m na powietrzu? można, ale fajnie jest coś pamiętać z nurkowania Smile a z nitroksem to chyba EAN23 czyli dużej różnicy nie ma od powietrza; szkoda dzielić włos na czworo; wybierz nTMX;

_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
   
Robert Gruca Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: NTMX
Ubezpieczenie: DAN
Pomógł: 3 razy
Wiek: 44
Dołączył: 08 Paź 2006
Posty: 483
Skąd: śląsk
PostWysłany: 10-09-2013, 19:31    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Michał Bińkowski napisał/a:
na 50 m na powietrzu? można, ale fajnie jest coś pamiętać z nurkowania

Chyba troche dramatyzujesz Wink Ja mialem raz sytuacje, ze baza nie miala helu i moglem albo nurkowac 40+ na powietrzu albo pic piwo...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Jakub Szuster Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: IANTD CCR FULL TMX
Ilość nurkowań rocznie: 130
Stopień instruktorski: IANTD TMX,CMAS M2
Ubezpieczenie: DAN
Oznaczenie stage: SZUSTER
Wiek: 41
Dołączył: 16 Maj 2012
Posty: 26
Skąd: Jaworzno
PostWysłany: 10-09-2013, 22:23   Technical/nTMX-różnice Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Hej....
Zdecydowanie wybierz NTmx....
Moim skromnym zdaniem nurkowanie w zakresie 50 metrów w polskich warunkach wymaga używania trymiksu.
Oczywiście nie mówię tu o windzie i pokazaniu OK na 50-u metrach i wynurzeniu ale o 30-40 min na wraku na w/w głebokości.
Mam za sobą głębokie nurkowania powietrzne (dużo głębiej niz 50 m) -nie żałuje tego etapu swojego rozwoju nurkowego ,ale nie mam zamiaru do niego wracać-super jest pamiętać nurkowanie i szczegóły z wraku.
Jak raz spróbujesz TMX nie będziesz miał wątpliwości co do jego zalet.
Życzę słusznego wyboru.

_________________
Pozdrawiam Jakub Szuster
www.scubani.pl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
   
Jacek Zachara Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: instruktor SSI/CMAS
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 14 Gru 2012
Posty: 139
Skąd: Kraków
PostWysłany: 30-09-2013, 22:32   Re: Technical/nTMX-różnice Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Jakub Szuster napisał/a:
Hej....
Zdecydowanie wybierz NTmx....
Moim skromnym zdaniem nurkowanie w zakresie 50 metrów w polskich warunkach wymaga używania trymiksu.
Oczywiście nie mówię tu o windzie i pokazaniu OK na 50-u metrach i wynurzeniu ale o 30-40 min na wraku na w/w głebokości.
Mam za sobą głębokie nurkowania powietrzne (dużo głębiej niz 50 m) -nie żałuje tego etapu swojego rozwoju nurkowego ,ale nie mam zamiaru do niego wracać-super jest pamiętać nurkowanie i szczegóły z wraku.
Jak raz spróbujesz TMX nie będziesz miał wątpliwości co do jego zalet.
Życzę słusznego wyboru.

Słusznie prawisz.
Jak bym zarabiał z 5 patoli miesięcznie to nawet na 30m zabierał bym TMX lub bym sobie kupił reba.
Marzenie
Pozdrawiam Jacek 8)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
   
Fox. Płeć:Mężczyzna

Pomógł: 9 razy
Wiek: 59
Dołączył: 17 Kwi 2011
Posty: 647
Skąd: swiat
PostWysłany: 04-10-2013, 22:47   Re: Technical/nTMX-różnice Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Jakub Szuster napisał/a:
Hej....
Zdecydowanie wybierz NTmx....
Moim skromnym zdaniem nurkowanie w zakresie 50 metrów w polskich warunkach wymaga używania trymiksu.
Oczywiście nie mówię tu o windzie i pokazaniu OK na 50-u metrach i wynurzeniu ale o 30-40 min na wraku na w/w głebokości.
Mam za sobą głębokie nurkowania powietrzne (dużo głębiej niz 50 m) -nie żałuje tego etapu swojego rozwoju nurkowego ,ale nie mam zamiaru do niego wracać-super jest pamiętać nurkowanie i szczegóły z wraku.
Jak raz spróbujesz TMX nie będziesz miał wątpliwości co do jego zalet.
Życzę słusznego wyboru.


Zdecydowanie wybierz HELIOX...... Jak sprobujesz jego kanabis mozliwosci okaze sie ze swiat jest piekny i beztroski Wink ...... tylko cena..... Mr. Green
Przecwicz kiedys ..... Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
   
Fox. Płeć:Mężczyzna

Pomógł: 9 razy
Wiek: 59
Dołączył: 17 Kwi 2011
Posty: 647
Skąd: swiat
PostWysłany: 04-10-2013, 22:52    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Jacek olej hel ....swiat podwodny jest ciekawy tylko plytko ...glebiej to dla tych ktorzy poszukuja swojego domu... Ok. Question
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
   
Bocian Płeć:Mężczyzna

Stopień nurkowy: Expedition TMX PSAI
Pomógł: 5 razy
Wiek: 37
Dołączył: 16 Maj 2009
Posty: 73
Skąd: Gdynia
PostWysłany: 05-10-2013, 08:36    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Hej

Widzę że rozpoczęty przeze mnie wątek toczy sie dalej 8)
To fajnie Smile

Dziękuję Kolegom za porady.

Ja co prawda zdecydowałem sie jednak na kurs Extended Range Diver TDI
(no może takie ,,trochę combo" z Trimix Diver TDI Wink - bo na koniec kursu zrobiliśmy dwa nurkowania na 18/45 i 18/30)

Nie powiem różnica w oddychaniu na 50m+ na powietrzu i trimixie jest 8)
Choć akurat ja dostrzegałem ją najbardziej jako ,,dziwny stan" zaraz po zamianie gazów dennych, mógłbym nawet nazwać ten stan otępieniem ale ku mojemu zdziwieniu stan ten po chwili ustępował (i nie było to moje złudzenie Razz ) i mogłem funkcjonować dalej, rozwiązywać zadania i rozpoznawać szczegóły.
Przypominało mi to nieco stan po np. zaświeceniu w oczy latarką - takie krótkotrwale zamroczenie...
Czy któryś z bardziej doświadczonych helowo kolegów miewał podobne doświadczenia?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Oznacz temat jako nieczytany

Skocz do:  

Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group

Akagahara style created by NashT.