Forum Dive Trek Group

Zastanów się zanim coś napiszesz - ktoś może to przeczytać...

 

 


"  Strona główna "  FAQ "  Szukaj "  Użytkownicy "  Grupy "  Statystyki "  Rejestracja "  Zaloguj "  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2  Następny
Kurs NITROX
Autor Wiadomość
Maciej Skowroński Płeć:Mężczyzna

Stopień nurkowy: AOWD
Dołączył: 22 Cze 2014
Posty: 6
Skąd: Łódź
PostWysłany: 17-07-2014, 21:25   Kurs NITROX Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Chciał bym zrobić w naszym pięknym kraju zrobić kurs nitrox i odbyć kilka nurkowań z tym związanych. Możecie polecić gdzie zrobić taki kurs i odbyć nurkowania?
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Robert Langowski Płeć:Mężczyzna

Stopień nurkowy: OWD,Nitrox.
Pomógł: 2 razy
Wiek: 50
Dołączył: 02 Lis 2012
Posty: 159
Skąd: Bydgoszcz
PostWysłany: 17-07-2014, 22:00    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Na kursie nitrox nie ma obligatoryjnych nurkowań.Nie wyczuwasz po prostu różnicy w porównaniu do powietrza.Kurs polega na wiedzy teoretycznej i jest dużo liczenia,tabel...
Zrobisz go więc nawet w Łodzi,popytaj w szkołach nurkowych.Nie trzeba jeździć po kraju,chyba że w ramach wakacji nad jeziorem gdzie jest baza.Kurs to jeden dzień . study
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Maciej Skowroński Płeć:Mężczyzna

Stopień nurkowy: AOWD
Dołączył: 22 Cze 2014
Posty: 6
Skąd: Łódź
PostWysłany: 18-07-2014, 07:06    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Czytałem właśnie że nie są wymagane nurkowania... Ale co to za kurs nurkowy bez nurkowania? Wink A jest może w Łodzi jakaś znana i polecana szkoła?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Wojtek A. Filip Płeć:Mężczyzna
Site Admin
Autor Programu Świadome Nurkowanie


Stopień nurkowy: GUE T2+, Cave
Ilość nurkowań rocznie: 365
Stopień instruktorski: emeryt :)
Ubezpieczenie: DAN/PROGLD
Oznaczenie stage: WAF
Pomógł: 125 razy
Wiek: 53
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 11932
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 18-07-2014, 08:44    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Maciej, nic nie stoi na przeszkodzie żeby znaleźć takiego instruktora, który łączy to szkolenie z możliwością nurkowań pokazujących od razu plusy z zastosowania nitroksu.
Czyli zamiast kartki z wyliczeniami, masz przykładowo nurkowanie o połowę dłuższe na 30m (porównując z powietrzem).
Z moich obserwacji wynika, że jednym z powodów małej popularności nitroksu jest metodyka szkoleń, sugerująca konieczność przeprowadzania skomplikowanych obliczeń przed nurkowaniem.

Moja propozycja:
Spotkaj się z kilkoma osobami oferującymi szkolenia nitorksowe i porozmawiaj na temat najszerszego możliwego przeprowadzenia takiego szkolenia zamiast absolutnego minimum, które opisują standardy szkoleniowe.

Zapytaj instruktora dlaczego zamiast powietrza używa nitroksu i poproś żeby w praktyce pokazał Ci plusy takiego wyboru. Unikaj szkoleniowców, którzy nie propagują stosowania nitroksu własnym przykładem, ale... prowadzą szkolenia nitroksowe Shocked .


Powodzenia,
Wojtek

_________________
Bądź dobrej myśli, bo po co być złej Smile ?
S. Lem
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
   
Robert Langowski Płeć:Mężczyzna

Stopień nurkowy: OWD,Nitrox.
Pomógł: 2 razy
Wiek: 50
Dołączył: 02 Lis 2012
Posty: 159
Skąd: Bydgoszcz
PostWysłany: 18-07-2014, 10:55    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Wojtek,jak jest w GUE pod ty względem.Czy stosuje się ręczne kalkulatorowo-kartkowe wyliczanie z zaglądaniem do kilku tabel? Czy może, dla uproszczenia ( i nie popełniania błędów) używa się jakichś programów ,które podadzą gotowca?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Wojtek A. Filip Płeć:Mężczyzna
Site Admin
Autor Programu Świadome Nurkowanie


Stopień nurkowy: GUE T2+, Cave
Ilość nurkowań rocznie: 365
Stopień instruktorski: emeryt :)
Ubezpieczenie: DAN/PROGLD
Oznaczenie stage: WAF
Pomógł: 125 razy
Wiek: 53
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 11932
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 18-07-2014, 12:33    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Gotowiec, najprostszy do zapamiętania - uczymy go od stopnia podstawowego, bo wszystkie nurkowania staramy się robić na nitroksie.
Stosujemy tylko jeden typ nitroksu, tzw. "gaz standardowy", więc wyliczenia zawsze wychodzą tak samo.

Oczywiście możesz użyć tabeli, decoplanera, komputera nurkowego, czy dowolnej kombinacji powyższych. Kluczowe jest to, żebyś dokładnie wiedział co robisz i czuł się z tym bezpiecznie w zespole z którym pływasz.

Generalna zasada: proste dla każdego przeliczenie możliwe do wykonania pod wodą.
Jeżeli nie wpisałeś w komputer że używasz ean xxx - nie może być problemu, jeżeli zapomniałeś komputera i masz digitala, nie może być problemu, a równocześnie powinieneś umieś skorzystać z wszystkich zalet nitroksu itd.

_________________
Bądź dobrej myśli, bo po co być złej Smile ?
S. Lem
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
   
muszkarz Płeć:Mężczyzna


Wiek: 61
Dołączył: 11 Paź 2009
Posty: 77
Skąd: Chorzów
PostWysłany: 18-07-2014, 17:33    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Maciej Skowroński napisał/a:
co to za kurs nurkowy bez nurkowania?


W zupełności się z tobą zgadzam.
Zauważ też że wiedza i umiejętności nabyte na tym kursie będą podstawą do następnych szkoleń typu adw nitroks i potem kursów tmx.
Obliczenia są matematycznie na podstawie szkoły podstawowej które każdy co ma takową ukończoną powinien dać sobie bezproblemowo z nimi radę.
Gazy standardowe nie zawsze pozwalają w pełni wykorzystać możliwości nitroksu i dlatego
wybrałbym szkołę która uczy zrozumienia istoty a nie powielania standardów tylko dlatego że przygotowanie gazów standardowych jest banalnie proste (tanie).
W większości stosujący te metody o mieszaniu gazów wiedzą tylko tyle że jak 80bar tlenu dobiją powietrzem do 200bar to otrzymają 50-tkę, jak ktoś przyniesie flaszkę w której jest np. 90bar czegoś to nie mają najmniejszego pojęcia jak uzyskać z tego żądany skład o ciśnieniu 200bar.
Wybierz mądrze, nie idź na skróty bo na dłuższą metę to nie popłaca, zaś kupić plastik można dzisiaj (niestety) prawie wszędzie nie tylko bez nurkowania ale też bez kursu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Andrzej Piekarski Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: Fundamentals GUE
Ilość nurkowań rocznie: 50
Ubezpieczenie: DAN Sport Silver
Oznaczenie stage: Andy
Pomógł: 5 razy
Wiek: 44
Dołączył: 27 Lip 2010
Posty: 841
Skąd: Grodzisk Maz.
PostWysłany: 18-07-2014, 18:34    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

a czy aby kurs blendingu nie pomyliłeś z kuresm nitrox...

powiem więcej po kursie GUE fundamentals i podejściu do standardowych gazów , wiem równiez jak uzyskac każdy z nich , w banalnie prosty sposób. dla mnie to wiecej niż potrzebuje. jak będę chciał nurkować głębiej to sobie skorzystam z tmx.

druga rzecz z tego co piszesz chcąc wykorzystywac większy zakres gazów o wartości mniejszej niż 32% czy większej choc zakładam, że to bardzo sporadycznie? wchodzisz w zakres kursu Adv Nitrox.


troche znowy wyszło jak z zakupem sprzętu, przychodzi pan z ulicy a my mu cyk suchara I twina , przeciez na bank będzie techniczny tylko jeszcze o tym nie wie cyclops

własciciel wątku zapytał o najprostszą rzecz na świecie podstawy nitroxu I kurs z jego zakresu.


edit:

po zastanowieniu jednak się z Tobą zgadzam w kwestii nie chodzenia na skróty ważne aby ten kurs dał ci świadomość I umiejętność a nie tylko plastik Smile

_________________
..." Więszość jest głupia, im większa większość tym głupsza. "

Mrożek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Robert Langowski Płeć:Mężczyzna

Stopień nurkowy: OWD,Nitrox.
Pomógł: 2 razy
Wiek: 50
Dołączył: 02 Lis 2012
Posty: 159
Skąd: Bydgoszcz
PostWysłany: 18-07-2014, 22:45    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Nitrox zwiększa czas bezdekompresyjny.Na 22 metrach mogę być nawet 60min.,ale na powietrzu tylko ok.37min. Więc sobie policzyłem,poczytałem i wyszło mi pi razy oko tak:Mając butlę 15 i zużycie 20 l/min na 22 metrach mogę posiedzieć jakieś 40 minut(zachowując rezerwę).Więc tyle, ile i tak da mi zwykłe powietrze.I tak szybciej skończy mi się luft.Więc na takie nurkowanie,aby wykorzystać zalety nitroksu musiałbym mieć twina.Więc zaleta większego limitu nitroxu przy butli 15 upada.
Obecnie rzekoma mniejsza toksyczność tlenu do azotu też upadła,tak jak i podobno lepsze samopoczucie.I bądź tu mądry.Nie mogę się sam teraz przekonać do zalet nitroxu przy wspomnianym wyżej nurkowaniu. study A może są takie ?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
TomM Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: full cave, full tmx
Ilość nurkowań rocznie: 70
Pomógł: 35 razy
Wiek: 60
Dołączył: 10 Lut 2006
Posty: 2578
Skąd: Katowice
PostWysłany: 19-07-2014, 07:35    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Robert Langowski napisał/a:
Nitrox zwiększa czas bezdekompresyjny.


A może inaczej? Stosowanie nitroksu z jednej strony zmniejsza nasycenie azotem, z drugiej strony wiąże sie z mniejszym prawdopodobieństwem tworzenia mikropęcherzyków (większe niedosycenie żylne). Zatem chodzi raczej o wzrost bezpieczeństwa nurkowań? Na początku propagowania nitroksu w rekreacji ukuto termin "SafeAir".

Planujesz wykonać określone nurkowanie i dobierasz do tego narzędzia.
Tok myślenia typu "z moja butla nie osiągnę limitów NDL" jest chyba błędny, przecież celem nurkowania nie jest osiąganie limitów?
Pomyśl, że przy stosowaniu nitroksu zupełnie inaczej wygląda kwestia nurkowań powtórzeniowych (azot resztkowy, NDL) i nurkowanie powtórzeniowe które na powietrzu byłoby zdecydowanie ponad limity NDL na nitroksie mozna wykonać w bezpiecznych limitach.

Chyba zgodzisz się, że nurkowanie na nitroksie w limitach powietrznych NDL zwiększa bezpieczeństwo dekompresyjne?

Jest koszt - limit głebokości, zegar tlenowy i koszt napełnienia, ale bilans zysków i strat przemawia na korzyść nitroksu. Czy bezpieczeństwo da sie przeliczyć na cene napełnienia?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
muszkarz Płeć:Mężczyzna


Wiek: 61
Dołączył: 11 Paź 2009
Posty: 77
Skąd: Chorzów
PostWysłany: 19-07-2014, 20:18    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Andrzej Piekarski napisał/a:
a czy aby kurs blendingu nie pomyliłeś z kuresm nitrox...


Podałem tylko przykład komu tak naprawdę (moim zdaniem) potrzebne są gazy standardowe.

Andrzej Piekarski napisał/a:
wykorzystywac większy zakres gazów o wartości mniejszej niż 32% czy większej choć zakładam, że to bardzo sporadycznie? wchodzisz w zakres kursu Adv Nitrox.


Dla mnie zakres kursu nitroksowego to zawartość 21-40% o2 w mieszance oddechowej
adw. nitroks to>40%
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Andrzej Piekarski Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: Fundamentals GUE
Ilość nurkowań rocznie: 50
Ubezpieczenie: DAN Sport Silver
Oznaczenie stage: Andy
Pomógł: 5 razy
Wiek: 44
Dołączył: 27 Lip 2010
Posty: 841
Skąd: Grodzisk Maz.
PostWysłany: 19-07-2014, 21:26    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

pax Smile

_________________
..." Więszość jest głupia, im większa większość tym głupsza. "

Mrożek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Maciej Skowroński Płeć:Mężczyzna

Stopień nurkowy: AOWD
Dołączył: 22 Cze 2014
Posty: 6
Skąd: Łódź
PostWysłany: 22-07-2014, 11:41    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Dzięki wszystkim za rady! Podzwonię po szkołach i popytam jak to wygląda.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Michał Bińkowski Płeć:Mężczyzna
Biniu


Stopień nurkowy: NTMX+
Ubezpieczenie: DAN
Pomógł: 1 raz
Wiek: 46
Dołączył: 08 Paź 2012
Posty: 221
Skąd: Łódź
PostWysłany: 23-07-2014, 08:45    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

adv nitrox to przede wszystkim nurkowania dekompresyjne

_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
   
Paweł Boruta Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: Deco proc & CCR
Ilość nurkowań rocznie: 100
Stopień instruktorski: MSDT PADI
Ubezpieczenie: NFZ
Oznaczenie stage: Pawel B
Pomógł: 5 razy
Wiek: 47
Dołączył: 30 Cze 2012
Posty: 208
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 11-08-2014, 14:10    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Wojtek Filip napisał/a:
Spotkaj się z kilkoma osobami oferującymi szkolenia nitorksowe i porozmawiaj na temat najszerszego możliwego przeprowadzenia takiego szkolenia zamiast absolutnego minimum, które opisują standardy szkoleniowe.


Warto zapytać się instruktora, czy dana tematyka go po prostu interesuje, czy poleci po minimum standardów. Nikt nie opowie o czymś z większym zaangażowaniem niż pasjonat tematu Smile - takie mam zdanie.

Ja sam do moich szkoleń nitroksowych (Wojtek, mam nadzieję, ze nie potraktujesz tego jako reklamę, nie to mam na myśli!) dodałem dodatkowe elementy, które spotkałem w mojej nurkowej edukacji. I to nie na etapie podstawowym, ale advanced nitrox, czy CCR. Kilka fajnych smaczków, dodatkowej wiedzy może spowodować, że potem kursant chce w nurkowaniu odkrywać więcej i więcej. A to ważniejsze niż kolejny klepnięty plastik i punkt w statystyce Wink.

Pozdrawiam, Paweł

_________________
Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le po­myślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, odkrywaj.
Mark Twain
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 2 Idź do strony 1, 2  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Oznacz temat jako nieczytany

Skocz do:  

Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group

Akagahara style created by NashT.