Forum Dive Trek Group

Zastanów się zanim coś napiszesz - ktoś może to przeczytać...

 

 


"  Strona główna "  FAQ "  Szukaj "  Użytkownicy "  Grupy "  Statystyki "  Rejestracja "  Zaloguj "  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2  Następny
Kurs wrakowy
Autor Wiadomość
Abramik Płeć:Mężczyzna
taki sobie nuras


Stopień nurkowy: Padi DM, IANTD Tec R
Pomógł: 1 raz
Wiek: 49
Dołączył: 19 Paź 2008
Posty: 461
Skąd: uk
PostWysłany: 17-08-2009, 15:43   Kurs wrakowy Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie.
Szukam i googluje i nawet dzwonie i ni cholery nie moge znalezc kogos kto zrobilby mi kurs wrakowy w okolicach Dziwnowa i KOlobrzegu.
Bede w PL w nastepnym tygodniu i planuje z rodzinka wypad nad morze i chetnie taki kurs bym zrobil.
Dzwonilem w kilka miejsc ale jakos nie bardzo sie terminy skladaja.

Moze macie kogos na "podoredziu" kto bedzie taki kurs robil?
Do Helu troche za daleko....
pozdraiwam serdecznie
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
160174
   
szczemar Płeć:Mężczyzna
bo się marszczę


Wiek: 56
Dołączył: 18 Mar 2008
Posty: 81
Skąd: Miastko (pomorskie)
PostWysłany: 18-08-2009, 11:44    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Namiary poszły na PW

_________________
Pozdrawiam Marek Szczepanowski
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
   
Abramik Płeć:Mężczyzna
taki sobie nuras


Stopień nurkowy: Padi DM, IANTD Tec R
Pomógł: 1 raz
Wiek: 49
Dołączył: 19 Paź 2008
Posty: 461
Skąd: uk
PostWysłany: 22-08-2009, 16:03    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Witam ponownie.
mam umowiony kurs wrakowy w Dźwierzynie. jak wiadomo powszechnie na polnocy mamy Baltyk a na poludniu jeziorko.
Problem polega na tym ze nie wiem co mam ze soba targac.....
pianka 5mm + rekawiczki + kapturek czy tez SS + ocieplacz....

ze wzgledu na MOJ brak doswiadczenia w nurkach Baltyckich prosze o porade co mam wziac i jak sie nurkuje na wrakowym....
Jesli gleboko to SS, jesli do 15m to chyba wystarczy pianka.... (ale glowy nie dam).

pozdro
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
160174
   
piotrkw Płeć:Mężczyzna


Pomógł: 41 razy
Wiek: 61
Dołączył: 09 Kwi 2008
Posty: 1269
Skąd: Trójmiasto
PostWysłany: 22-08-2009, 18:00    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Bierz suchy , pianka 5 mm to może na wrakowy w Egipcie. Wink Dziś byłem pospacerować nad Bałtykiem, wcale nie za ciepło i wieje. ( pomimo słoneczka)
Jeziorko... hm powiedzmy muliste bajorko, tam na kurs raczej nie licz. Chyba że dla zawodowców bez widoczności czegokolwiek.

Pozdrawiam Piotr
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Bogen Płeć:Mężczyzna
Bogusław


Stopień nurkowy: Instruktor PADI/IANT
Wiek: 47
Dołączył: 22 Sty 2006
Posty: 1222
Skąd: Szczecin
PostWysłany: 22-08-2009, 18:23    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Abramik napisał/a:
ze wzgledu na MOJ brak doswiadczenia w nurkach Baltyckich prosze o porade co mam wziac i jak sie nurkuje na wrakowym.


Myślę, że niezłym pomysłem jest zapytać instruktora .... scratch

_________________
pozdrawiam

Bogen
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
1259195
   
Abramik Płeć:Mężczyzna
taki sobie nuras


Stopień nurkowy: Padi DM, IANTD Tec R
Pomógł: 1 raz
Wiek: 49
Dołączył: 19 Paź 2008
Posty: 461
Skąd: uk
PostWysłany: 22-08-2009, 21:02    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Czesc

Bogen napisał/a:
Myślę, że niezłym pomysłem jest zapytać instruktora


niom wlasnie rozmawialem z Instruktorem i powiedzial ze on nurkuje w piance..i zyje i mu cieplo... Wink

Ja w Morzu Polnocnym tez nurkuje i raz bylem w piance ale tylko na 3m i bylo naprawde komfortowo.
Jednak zdaje sobie sprawe ze na k. wrakowy to ja na 3 metrach nurkowal nie bede... a ponizej 3m to moze byc zdecydowanie inaczej niz cieplo Smile
i dlatego pytam wilki baltyckie heheheh

pozdro

_________________
Szukam realnych porad a nie kretynskich komentarzy. One moga sie przydac nie tylko w nurkowaniu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
160174
   
The_PiotREX Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: P2/PN1/TMX GB
Ilość nurkowań rocznie: 80
Stopień instruktorski: nie
Ubezpieczenie: Hestia
Wiek: 39
Dołączył: 19 Cze 2006
Posty: 78
Skąd: Poznań
PostWysłany: 22-08-2009, 21:25    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Hmm powiem tak: Komfort na pewno w suchym lepszy, ale z drugiej strony uszkodzic suchy też na takim kursie łatwo (zalezy oczywiscie od instruktor) więc w razie rozciecia pianki byłby mniejszy ból dla portfela.

_________________
These wounds won't seem to heal
This pain is just too real
There's just too much that time cannot erase
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
2766828
   
Abramik Płeć:Mężczyzna
taki sobie nuras


Stopień nurkowy: Padi DM, IANTD Tec R
Pomógł: 1 raz
Wiek: 49
Dołączył: 19 Paź 2008
Posty: 461
Skąd: uk
PostWysłany: 22-08-2009, 22:07    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

The_PiotREX napisał/a:
uszkodzic suchy też na takim kursie łatwo


ot i mi pomagacie... hehehehehe

pozdro

_________________
Szukam realnych porad a nie kretynskich komentarzy. One moga sie przydac nie tylko w nurkowaniu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
160174
   
Wojtek A. Filip Płeć:Mężczyzna
Site Admin
Autor Programu Świadome Nurkowanie


Stopień nurkowy: GUE T2+, Cave
Ilość nurkowań rocznie: 365
Stopień instruktorski: emeryt :)
Ubezpieczenie: DAN/PROGLD
Oznaczenie stage: WAF
Pomógł: 125 razy
Wiek: 53
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 11932
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 22-08-2009, 23:24    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

The_PiotREX napisał/a:
ale z drugiej strony uszkodzic suchy też na takim kursie łatwo (zalezy oczywiscie od instruktor) więc w razie rozciecia pianki byłby mniejszy ból dla portfela.

Napisz proszę najdokładniej jak możesz w jaki sposób wrak może uszkodzić suchacza - mogą być zasłyszane opowieści i Twoje własne doświadczenia.
Za wyjaśnienie zależności instruktor wrakowy-uszkodzony suchacz będę wdzięczny.

Abramik - chcesz robić kurs wrakowy w zimnym morzu -> piankę zostawiasz w szafie i nurkujesz w suchym - zdaje się, że to właśnie tak jest bezpieczniej, wygodniej i bardziej komfortowo.

Dla tych, którzy nie mieli okazji sprawdzić jak działa bezwładność nurka w wodzie w starciu: suchacz vs. wrak, kilka zdjęć z prób zniszczenia tzw. "nylonu" i cordury, z których produkowane są skafandry SANTI. Materiał skafandra cięliśmy piłą do metalu, piłowaliśmy pilnikiem, dziurawiliśmy śrubokrętami... Wszystko to w założeniu, że gęstość wody nie istnieje czyli szybkość zbliżenia nurek-wrak (najeżony szpikulcami) jest taka sama jak w powietrzu.








Pozdrawiam,
Wojtek

_________________
Bądź dobrej myśli, bo po co być złej Smile ?
S. Lem
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
   
Cerberiusz Płeć:Mężczyzna
Mikołaj


Wiek: 43
Dołączył: 25 Maj 2008
Posty: 160
Skąd: Otwock/Celestynów
PostWysłany: 23-08-2009, 01:12    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Wojtku napisz wnioski czym było najłatwiej uszkodzić, który materiał okazał się wytrzymalszy. Może coś jeszcze od siebie.
Osobiście używam SS z cordury i jestem ciekaw porównania z innymi materiałami.

_________________
Pozdrawiam Cię Gość.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
10913431
   
The_PiotREX Płeć:Mężczyzna


Stopień nurkowy: P2/PN1/TMX GB
Ilość nurkowań rocznie: 80
Stopień instruktorski: nie
Ubezpieczenie: Hestia
Wiek: 39
Dołączył: 19 Cze 2006
Posty: 78
Skąd: Poznań
PostWysłany: 23-08-2009, 07:52    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Wojtek, może faktycznie źle się wyraziłem mówiąc o uszkodzeniu suchacza, miałem na myśli akurat przypadek z mojego kursu kiedy kolega podczas wycinania się z sieci przeciął sobie rękawiczkę w suchym i skarżył się na mokry rękaw. Ja ćwiczyłem w piance i mimo że nic sobie nie zrobiłem to jakoś jestem uwrażliwiony na to że robiąc to chaotycznie można uszkodzić sobie skafander. Skoro piszesz że piłą nie da się cordury przepiłować to jestem gotów zgodzić się że i sekatorem nie przetniesz. A jak to będzie z crush neoprenem? Będzie się ciął łatwo jak pianka czy jednak skomrpesowana pianka jest na tyle twarda że nic jej nie groźne?

_________________
These wounds won't seem to heal
This pain is just too real
There's just too much that time cannot erase
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
 
Numer Gadu-Gadu
2766828
   
Abramik Płeć:Mężczyzna
taki sobie nuras


Stopień nurkowy: Padi DM, IANTD Tec R
Pomógł: 1 raz
Wiek: 49
Dołączył: 19 Paź 2008
Posty: 461
Skąd: uk
PostWysłany: 23-08-2009, 08:33    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Wojtek napisał/a:
Abramik - chcesz robić kurs wrakowy w zimnym morzu -> piankę zostawiasz w szafie i nurkujesz w suchym


Zdaje sie ze zabiore i jedno i drugie... ostatecznie pianka 5mm + jakies trampki za duzo miejsca w kombi nie zabiora Smile

A myslalem ze powiecie ze pianka na baltyk jest ok...hehehehe
rabbit

_________________
Szukam realnych porad a nie kretynskich komentarzy. One moga sie przydac nie tylko w nurkowaniu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
160174
   
Forest Gump Płeć:Mężczyzna


Wiek: 43
Dołączył: 04 Lut 2008
Posty: 462
Skąd: Dun Laoghaire
PostWysłany: 23-08-2009, 11:25    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Rok temu we wrzesniu bylem w Chorwacji. Temp wody na pow. 18 stopni, glebiej 16 stopni.
Mialem Pianke 7mm i musze powiedziec ze jeszcze nigdy tak nie zmarzlem ( nurki ponizej godziny )

Ty chcesz wziasc 5mm na Baltyk?
Na jakich glebokosciach bedziesz nurkowal?

_________________
Stoisz w miejscu? Juz po tobie...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
   
Abramik Płeć:Mężczyzna
taki sobie nuras


Stopień nurkowy: Padi DM, IANTD Tec R
Pomógł: 1 raz
Wiek: 49
Dołączył: 19 Paź 2008
Posty: 461
Skąd: uk
PostWysłany: 23-08-2009, 14:52    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Na jakich glebokosciach bedziesz nurkowal?


Jakbym wiedzial jak gleboko to potrafilbym wymyslic co mam zabrac.....

Przeczytaj caly post Smile

_________________
Szukam realnych porad a nie kretynskich komentarzy. One moga sie przydac nie tylko w nurkowaniu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
 
Numer Gadu-Gadu
160174
   
Wojtek A. Filip Płeć:Mężczyzna
Site Admin
Autor Programu Świadome Nurkowanie


Stopień nurkowy: GUE T2+, Cave
Ilość nurkowań rocznie: 365
Stopień instruktorski: emeryt :)
Ubezpieczenie: DAN/PROGLD
Oznaczenie stage: WAF
Pomógł: 125 razy
Wiek: 53
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 11932
Skąd: Warszawa
PostWysłany: 23-08-2009, 15:34    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Abramik napisał/a:
Jakbym wiedzial jak gleboko to potrafilbym wymyslic co mam zabrac.....


Abramik - postaram się być bardziej merytoryczny.
Patrząc na Twój pierwszy post w tym temacie: jeżeli kryterium jakie wybrałeś w kontekście kursu, który chcesz zrobić to "czy ktoś w tym czasie robi kurs wrakowy" i jest to jedyne kryterium, to wszystko co napiszę poniżej możesz spokojnie pominąć.



Kurs robisz w jakimś celu - jaki jest Twój cel?
Zakładam, że chcesz czuć się bezpieczniej nurkując w okolicy wraku czy może nawet penetrując wnętrze takiej przestrzeni zamkniętej...
Jeżeli tak, to pierwsze co robisz to szukasz dostępnych kursów, następnie sprawdzasz co może Ci zaoferować wybrany instruktor. Jeżeli w którymkolwiek momencie jego oferta budzi wątpliwości - przekładasz szkolenie na bardziej sprzyjające okoliczności.

Zakładam, że robisz szkolenie podstawowe czyli wprowadzenie w nurkowanie wrakowe (nieważne jak poszczególne organizacje to nazywają).
Szkolenie będzie się zatem koncentrowało na poruszaniu się w okolicy wraku w różnych warunkach i bezpiecznym opuszczeniu tej okolicy również w różnych (sprzyjających i nie warunkach). Sprzętowo będziesz z dużym prawdopodobieństwem używał kołowrotka, szpulki, bojki, narzędzi tnących, notesu/tabliczki, latarki głównej i zapasowych.
Cały ten sprzęt musisz gdzieś pomieścić. Mając na uwadze, że zdecydowałeś się na szkolenie w Bałtyku, gdzie sieci, żyłek i innych tajemniczych sił Wink trzymających nurka przy wraku jest sporo, myślę, że nie będzie dla Ciebie problemem wyobrazić sobie jak obwieszony tym wszystkim nurek zaplątuje się w coś i zaczyna się jazda...
Masz suchara z kieszeniami, którego projektował nurek wrakowy nurkujący w Bałtyku - dlaczego nie skorzystać z takiego uproszczenia?

Zagadką pozostaje dla mnie sens użycia skafandra neoprenowego -> najbardziej niestabilnego elementu wyposażenia nurka, mogącego powodować nie tylko kłopoty na poziomie skoki pływalności, brak możliwości ustabilizowania pozycji (trym), brak miejsca na dodatkowe wyposażenie (chyba, że korzystasz z czegoś na kształt "dir-galot), ale także dającego o blisko połowę mniejszy komfort cieplny już po przekroczeniu 10m gł.

Podsumowując: zapytałbym instruktora o szczegółowy plan szkolenia, przedstawił mu własne oczekiwania i podjąłbym decyzję salut .

Cytat:
Wojtku napisz wnioski czym było najłatwiej uszkodzić, który materiał okazał się wytrzymalszy. Może coś jeszcze od siebie.
Osobiście używam SS z cordury i jestem ciekaw porównania z innymi materiałami.

Cześć Mikołaj Smile.
Tutaj tematy w których wypowiadały się różne osoby - wszystkie przedstawiają własne wnioski na temat cordura vs. nylon
temat 1
temat 2
temat 3

Sam używam 2 skafandrów SANTI - żaden z nich nie jest z cordury.

Pozdrawiam,
Wojtek

_________________
Bądź dobrej myśli, bo po co być złej Smile ?
S. Lem
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 2 Idź do strony 1, 2  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku
Oznacz temat jako nieczytany

Skocz do:  

Powered by phpBB modified v1.9 by Przemo © 2003 phpBB Group

Akagahara style created by NashT.